🌐 پایگاه خبری بوعلی 🌐

🖤بِسۡمِ ٱللَّهِ ٱلرَّحۡمَٰنِ ٱلرَّحِیمِ❤️ یَا رَفِیقَ مَنْ لا رَفِیقَ لَهُ🖤

نامزدهای ریاست‌ جمهوری در آخرین مناظره چه گفتند؟

به گزارش پایگاه خبری بوعلی ؛ پنجین مناظره نامزدهای چهاردهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری ظهر امروز با موضوع اقتصادی برگزار شد.

این مناظره آخرین مناظره نامزدهای انتخابات خواهد بود.مناظره پنجم هم مثل مناظره قبل، نسبت به مناظرات اول، دوم و سوم تفاوت‌هایی دارد و با حذف زمان استراحت و سوال سوم و البته افزایش زمان‌های 4 دقیقه‌ای به 5 دقیقه، کوتاه‌تر شده است.به این ترتیب، در هر مرحله، هر نامزد در 5 دقیقه اول به سوالات کارشناسان پاسخ داده و در 5 دقیقه دوم، به نقد اظهارات دیگر نامزدها می‌پردازند.در مرحله نهایی مناظره نیز هر نامزد طی 6 دقیقه پایانی، صحبت‌های خود را جمع‌بندی می‌کند.

اقامه نماز جماعت

۶ نامزد انتخابات ریاست جمهوری امروز نماز ظهر و عصر را به صورت جماعت در سازمان صدا و سیما اقامه کردند.

ورود نامزدهای انتخابات به استودیوی مناظره

نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری بعد از اقامه نماز وارد استودیوی مناظره شدند.قاضی‌زاده هاشمی بعد از ورود به استودیو به مناسبت عید غدیر به نامزدهای ریاست‌جمهوری عیدی داد.

شماره صندلی نامزدها در این مناظره

پیش از شروع مناظره، قرعه کشی برای صندلی محل نشستن هر نامزد انجام شده که به ترتیب زیر اشت:صندلی شماره 1:‌ سید امیرحسین قاضی‌زاده هاشمیصندلی شماره 2: علیرضا زاکانیصندلی شماره 3: سعید جلیلیصندلی شماره 4: مصطفی پورمحمدیصندلی شماره 5: محمدباقر قالیبافصندلی شماره 6: مسعود پزشکیان

سوال مرحله اول

نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری در مرحله اول باید به سوال که « اگر شما به ریاست جمهوری برسید اولین اقدامتان چیست و در چه مدت به نتیجه خواهد رسید؟» پاسخ دهند.

قاضی‌زاده هاشمی: در صورت کسب آرای مردم ۱۴ اقدام اجرایی را با قوت انجام می‌دهم

امیر حسین قاضی زاده هاشمی در ابتدای این مناظره گفت: اجازه نمی‌دهم دریافتی حقوق‌بگیران از تورم جا بماند. تبدیل وضعیت نیروهای شرکتی را اجرایی می‌کنم.وی اضافه کرد: ازدواج جوانان را با ایجاد اعتبار یک میلیارد تومانی تسهیل خواهیم کرد. سهم خانواده‌های ایرانی از برق، گاز و بنزین را به‌طور برابر به خودشان می‌دهیم.قاضی‌زاده هاشمی اظهار داشت: راه شهید رئیسی را در پروژه‌های ساخت واحد مسکونی ادامه می‌دهیم. اجازه نمی‌دهم در کشور مسکن نساختن افتخار شود.وی گفت: مقابلۀ مافیای خودرو می‌ایستم و واردات خودروی نو و کارکرده را آزاد می‌کنم.قاضی‌زاده هاشمی تصریح کرد: دیوار سخت سربازی اجباری را برای همیشه از مقابل جوانان ایرانی برمی‌دارم و سربازی حرفه‌ای را جایگزین آن می‌کنم.

زاکانی: در دولت من ۲۰ میلیون تومان یارانه در هر سال به مردم می‌رسد

علیرضا زاکانی هم در دور اول مناظره گفت: مردم عزیز میثاق من با شما قانون اساسی است.وی اضافه کرد: برای توزیع عدالت بین همۀ مردم و خلق ثروت به صحنه آمده‌ام. این نامزد انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: اولین گام من پرداخت یارانه طلایی است. به هر نفر به قیمت امروز ۲۰ میلیون تومان در سال یارانه خواهد رسید و بنزین از ۳ هزار تومان به همان ۱۵۰۰ تومان برخواهد گشت.زاکانی ادامه داد: با طرح من بساط قاچاق و ناترازی انرژی و آسیب زدن به محیط زیست برچیده خواهد شد و عموم مردم ثروتمند خواهند شد. ۹۵ درصد مردم از این طرح سود می برند.وی گفت: در حوزه سلامت به غیر از درد بیماری مردم نباید فشار دیگری را متحمل شوند.زاکانی با بیان اینکه در حوزه مسکن و اجاره برنامه دارم، افزود: اجاره‌داری حرفه‌ای ایجاد خواهم کرد.

جلیلی: ۲ اولویتِ اصلیِ من ارزآوری و اشتغال است

سعید جلیلی هم در وقت اول خود گفت: ۲ اولویتِ اصلیِ من ارزآوری و اشتغال است.وی اضافه کرد: روستا را نباید به‌عنوان یک منطقهٔ فقیر ببینیم؛ روستا یک سلولِ جهش است.جلیلی تاکید کرد: شهید رئیسی در زمینهٔ صادرات غیرنفتی رکورد زد.وی اضافه کرد: امنیت شغلیِ ساختار روستاهای ما باید حفظ شود تا بتوانند روی رفع مشکلات تمرکز کنند.این نامزد انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: برای رفع مشکلات روستاها ۹ برنامهٔ اجرایی داریم.وی اضافه کرد: در ارومیه یک میلیون تُن سیب تولید می‌شود اما کشاورز عزا می‌گیرد که چگونه این حجم تولید را عرضه کند.جلیلی یادآور شد: دولت باید تیر ماه هرسال اعلام کند قیمت عادلانهٔ محصول چیست تا کشاورز بتواند برای کشت برنامه‌ریزی کند.وی گفت: در دولت من جشن پایان آب‌رسانی با تانکر خواهیم گرفت.

پورمحمدی: ۷۳.۵ درصد مردم می‌گویند مشکلشان اقتصادی است

مصطفی پورمحمدی هم در دور اول مناظره با اشاره به نظرسنجی رسانه ملی گفت: ۷۳.۵ درصد مردم می‌گویند مشکلشان اقتصادی استوی اضافه کرد: در انتهای دولت دوازدهم بورس دچار حباب شد و مردم متضرر شدند. در دولت سیزدهم بورس قفل شد.پورمحمدی اظهار داشت: حضور دولتی‌ها و شبه‌دولتی‌ها در بورس رقابت را از بین برده است.وی گفت: بازار ارز نیما یک رانت‌خواری گسترده درست کرده است.

قالیباف: ما باید دقت کنیم که در نقشۀ دشمن حرکت نکنیم

محمد باقر قالیباف هم گفت: ما باید دقت کنیم که در نقشۀ دشمن حرکت نکنیم.وی اضافه کرد: دشمنان حتما آرامش و آسایشِ ملت ایران را نمی‌خواهند.قالیباف اظهار داشت: مردم امروز دغدغه دارند که مدت اجاره‌خانه سررسید کجا بروند. من معلم اخلاق نیستم اما نباید تنش درست کنیم، گشایش درست کنیم. چالش ما باید سر رسیدگی به مشکلات مردم باشد.وی گفت: هفتۀ آینده هرکدام از ما رای بیاورد باید برای حقوق تصمیم بگیرد و این اجما‌ع‌سازی می‌خواهد. ریشه مسائلی مثل کرسنت و چای دبش از ناکارآمدی است.قالیباف ادامه داد: هرگونه تلاش، فعالیت و هم‌افزایی برای حل مشکل مردم را باید دنبال کنیم. باید هرآنچه برای خودمان می‌پسندیم را برای مردم بپسندیم.این نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری تصریح کرد: اگر دچار تنش‌های گذشته و بگومگو شدیم طبیعتا به وظیفۀ اسلامی و ایرانی خودمان عمل نکردیم.

پزشکیان: اگر موفق نشوم عذرخواهی خواهم کرد

مسعود پزشکیان در ادامه گفت: دروغ نخواهم گفت و اگر موفق نشوم عذرخواهی خواهم کردوی اضافه کرد: اکثر مردم از رئیس‌جمهور حل مشکلات اقتصادی را می‌خواهندپزشکیان تاکید کرد: سیاست خارجی و موضوعات اجتماعی و فرهنگی از خواسته‌های بعدی مردم است.وی گفت: اما مهمترین موضوع این است که چرا این مشکلات حل نمی‌شود.پزشکیان تصریح کرد: هیچ‌وقت نمی‌خواهم به‌خاطر گرفتن رای، وعده‌های پوچ بدهم. وعده‌های بدون پشتوانه نمی‌دهم. دروغ نخواهم گفت.وی گفت: من ارزش های دینی خودم را دارم. من به آزادی رسانه ها و شفافیت باور دارم. من به رعایت حقوق شهروندی باور دارم‌.پزشکیان تاکید کرد: در هیچ زمینه ای نمی توان دیگران را ندیده گرفت و تحقیر کرد.این نامزد انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: در عمر خودم و خانواده‌ام از رانت بهره نبرده ام. گزارشی از رانت‌ها به مردم ارائه خواهم کرد.

ورود مناظره به بخش دوم مرحله اول

مصطفی پزشکیان آخرین نامزدی بود که در این مرحله سخن گفت و در ادامه مناظره وارد بخش دوم مرحله اول شد.

قاضی‌زاده هاشمی: اجازه نخواهیم داد تفریح و گردش از سبد خانوادهٔ ایرانی حذف شود

قاضی‌زاده هاشمی در بخش دوم سخنان خود گفت: اجازه نخواهیم داد تفریح و گردش از سبد خانوادهٔ ایرانی حذف شودوی افزود: کارت خانوادهٔ ایرانی با اعتبار مشخص در اختیار تمام خانواده‌ها قرار خواهد گرفت تا به انتخاب خودشان برای تفریح از آن استفاده کنند.قاضی‌زاده هاشمی اظهار داشت: اجازه نخواهیم داد پروژه‌های روی‌زمین‌مانده‌ای که با همت دولت سیزدهم احیا شده بود به وضع قبلی برگردد.وی اضافه کرد: مبنای فیلترینگ را تغییر می‌دهیم؛ باوجود بازار مکارهٔ فیلترشکن‌فروشی چیزی به‌نام فیلترینگ وجود ندارد.این نامزد انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: سند شش‌دانگ سیاه‌ترین کارنامه و سلاخیِ اینترنت به‌نام دولت روحانی ثبت شده.وی گفت: قائم‌مقام ستاد جناب پزشکیان فرمانده قرارگاه خاموش‌کردن اینترنت بین‌المللی در آبان ۹۸ بوده.قاضی‌زاده هاشمی اظهار داشت: ریشه‌های هولناک تخریب اعتقاد مردم را باید در آن ۸ سالی که موجودیِ حساب ملت با خاک بیابان یکسان شد پیدا کنیم.وی ادامه داد: بی‌حجابی‌ای که باید سال‌ها پیش گشت ارشاد را بالای سرش می‌بردیم، کسانی هستند که زندگیِ مردم را با خاک یکسان کردند.

زاکانی: بستهٔ نجات اجاره‌نشینان را سال اول ریاست‌جمهوری اجرا خواهم کرد

زاکانی در ادامه تصریح کرد: بستهٔ نجات اجاره‌نشینان را سال اول ریاست‌جمهوری اجرا خواهم کرد.وی اضافه کرد: مردم کشور مال شماست و شما سالار و آقای ما هستید.زاکانی یادآور شد: یارانهٔ طلایی ۲۰ میلیون در سال از همان ماه اول پرداخت خواهد شد.وی خاطرنشان کرد: در رابطه با سربازی هم توان دولت حقوق مکفی است که پرداخت خواهیم کرد.زاکانی تاکید کرد: بازنشستگان در سال اول همسان‌سازی حقوق‌شان را انجام خواهیم داد.وی گفت: ما در شهرداری تهران تفریحات را افزایش دادیم. با باشگاه شهروندی به مردم می‌شود خدمات ارائه کرد.این نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: صیانت از آزادی شما و امنیت شما و حریم خصوصی شما مردم و ایجاد زمینه فراوان برای دسترسی به اینترنت و اشتغال مردم را دنبال خواهیم کرد.

جلیلی: یکی از موضوعات مهم امنیت شغلی است

سعید جلیلی هم در این بخش از صحبت‌های خود گفت: برخی جریان‌ها صحبت از حقوق زن می‌کنند اما زنان روستایی و زنان خانه‌دار و زنان سرپرست خانوار و بدسرپرست را سانسور می‌کنندوی اضافه کرد: وقتی این‌ها را نادیده می‌گیرند تجویزی هم برای آن‌ها ندارند. ۲۶ درصد جمعیت ما مربوط به کشاورزان و روستایان هستند اما سهم آن‌ها از بودجه متناسب نیست.جلیلی تاکید کرد: بیش از ۵۰ درصد مدال‌آوران ما روستایی هستند و برای این‌ها باید برنامه‌ریزی کرد.وی اضافه کرد: یکی از موضوعات مهم امنیت شغلی است؛ کارگر ایرانی باید خودش را در سود شرکت سهیم بداند و امنیت شغلی داشته باشد. هزاران میلیارد تومان از حقوقی که باید به کارگر پرداخت شود به جیب واسطه‌ها می‌رود. خب شاید گفته شود پول این‌ها از کجا می‌آید؟ برای این کار ما باید سراغ انضباط مالی برویم.

پورمحمدی: دماسنج رشد تولید بازار بورس و سرمایه است

مصطفی پورمحمدی در ادامه گفت: تاکید می‌کنم دماسنج رشد تولید بازار بورس و سرمایه است.وی اضافه کرد: با ساختار اداری معیوب همۀ منابع هدر خواهد رفت.پورمحمدی یادآور شد: با این نظام اداری راه به جایی نخواهیم یافت. الان بچه‌های ما موبایلی هستند. هوش مصنوعی و دولت الکترونیک می‌تواند پاسخ‌گوی آنها باشد.وی اضافه کرد: ۴۵ سال در عمده حوزه‌های اداری حضور مستمر داشته‌ام.

قالیباف: من اهل کارم؛ اهل تنش، دعوا و ستیز نیستیم

محمد باقر قالیباف اظهار داشت: دعواهای اینجا مشکل مسکن، تحریم، تورم، بیکاری و گرانیِ خودرو را حل نمی‌کند.وی ادامه داد: این تنش‌ها هیچ فایده‌ای ندارد. هیچ‌وقت در دوران مسئولیتم وارد این دعواها نشده‌ام.این نامزد انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه هیچ‌وقت دلِ مردم را نمی‌شکنم، گفت: دعواهای سال ۹۲ در مناظره‌ها برای زندگیِ مردم نبود؛ الان هم من نگرانم این اتفاق دوباره تکرار نشود.قالیباف اظهار داشت: شهروندان در تهران تا قبل‌از من نمی‌دانستند یک پروژه چه زمانی تکمیل می‌شود.وی خاطرنشان کرد: من از هر تنشی دوری می‌کنم؛ روزی که رفتم نیروی انتظامی، این نیرو با همه درگیر بود اما من این مجموعه را از جنگ با مردم خارج کردم.قالیباف اظهار داشت: من در شهرداری با ۳ دولت کار کردم که هر ۳ دولت با من مخالف بودند، اما هرگز تنش ایجاد نشد.

پزشکیان: امکان ندارد یک‌روزه مشکلات را حل کنیم

مصطفی پزشکیان در ادامه گفت: نمی‌دانم چرا آقای قاضی‌زاده می‌خواهد ما را داخل اختلافات کند. ایشان می‌گفت ۳ روزه بورس را حل می‌کنم. از جانبازها با یک تلفن بپرسید که از عملکرد ایشان راضی هستند؟ من تصور نمی‌کنم قاضی‌زاده تا آخر در انتخابات بماند.وی اضافه کرد: قرار بود سالی یک میلیون مسکن درست شود و تورم پایین بیاید. چرا درست نشد؟پزشکیان تاکید کرد: همهٔ تقصیرها برای گذشته است؛ پس مقصر قیمت گوشت و غیره چیست؟ لابد تقصیر آمریکاست.وی خطاب به قاضی‌زاده هاشمی اظهار داشت: شما گفتید سه روزه مشکل بورس را حل می کنید. از جانبازان بپرسید اگر از شما رضایت داشتند شما درست می گویید.

ورود مناظره به بخش دوم

نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری در این بخش استراحت کوتاهی خواهند داشت تا در ادامه در مرحله دوم مناظره شرکت کنند.در ادامه، مدت زمان استفاده شده توسط هر نامزد ریاست‌جمهوری را ملاحظه کنید.

قاضی‌زاده هاشمی: من برای ۱۰۰ مسئلۀ مردم ۱۰۰ راه‌حل دارم که در ۱.۵ سال اجرایی می‌شود

قاضی‌زاده هاشمی عنوان کرد: سایر برنامه‌ها که در مناظره ها می‌گوییم را در ۴ سال دولت محقق می کنیم. اگر در ریاست‌جمهوری به وعده‌هایم عمل نکردم در دور بعد انتخابات نامزد نمی‌شوم.به گفته وی، دولت باید از رانت جلوگیری کند مثل ارز ۴۲۰۰ تومانی. بخش عمدۀ تورم ۵۰ درصدیِ آغاز دولت شهید رئیسی برای چاپ پولی بود که برای خرید ارز استفاده شد.

زاکانی: مواجهه با فساد اقتصادی، گام اول دولت من است

زاکانی عنوان کرد: تجربه دو دهه مبارزه با گردن‌کلفت‌ها را دارم. اقتصاد مال مردم است نه مال زالوصفت‌ها.وی افزود: بستۀ خودروی برقی مهم است. انقلابی در حوزه خودروی برقی ایجاد می‌کنم.نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری تصریح کرد: ۲۰ سال است که به مفسدان اقتصادی کارت زرد می‌دهم. با رای شما آنها را از میدان اقتصاد اخراج خواهم کرد.وی ادامه داد: دو وزیر در دولت قبل بدون شایستگی عضو هیئت علمی دانشگاه شدند؛ اسنادش هم موجود است.

جلیلی: ادارات پناه‌گاه مردم باشند؛ نه اینکه مردم از آن‌ها گریزان باشند

جلیلی نیز در ادامه بیان کرد: بیش از ۸۰ درصد بودجهٔ کشور با عنوان هزینه‌های جاری مصرف می‌شود تا ادارات پناه‌گاه مردم باشند؛ نه اینکه مردم از آن‌ها گریزان باشند.وی افزود: سال ۹۲ به منتخب مردم گفتم اگر ماشین دولت راه نیفتد، نه تو را به مقصد می‌رسانَد، نه من را.نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری تصریح کرد: در سال ۹۹ نامه‌ای به رئیس‌جمهور نوشتم و همان جا گفتم وقتی اقتصاد پیش‌بینی‌پذیر نباشد، مردم متضرر می‌شود و یکی از راهکارهای آن بیمهٔ سهام است.وی ادامه داد: ۲۵ حکم آماده کرده‌ایم که فقط یک دستور برای حل مشکل نیاز دارد.

پورمحمدی: نظام تامین اجتماعی و سازمان بازنشستگی ما جزو ضعیف‌ترین بخش‌های ماست

مصطفی پورمحمدی در ادامه بیان کرد: بازنشستگان زیر چرخ‌دنده‌های ناکارآمدی درحال له‌شدن هستند.وی افزود: در ستادها زنبیل گذاشته‌اند برای پست در شرکت‌های تامین اجتماعی، اما، ستاد من خلوت است چون قولی به کسی نداده‌ایم.نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری تصریح کرد: تمام بنگاه‌های تامین اجتماعی و بازنشستگی کشوری و لشگری باید یک جا به مالکیت سهام‌داران جمع شوند؛ یعنی خانوادهٔ تامین و بازنشستگان باشد. این‌طور دست دولت و نهادها و بنگاه‌های وابسته به دولت، از این‌ها برداشته می‌شود.وی ادامه داد: مدیریت بنگاه‌های تامین اجتماعی باید مثل بنگاه‌های خصوصی از دستورات تکلیفی دولت خارج شود.پورمحمدی افزود: مردم این‌ها که می‌گویم حرف‌های شعاری ۶ ماهه و یک‌ساله و دوساله نیست؛ من برنامه‌ریزی کردم و با بسیاری از مشاوران برجسته در داخل و خارج صحبت کردم؛ برنامهٔ ۲ ساله برای زیرساخت‌ها و یک دورهٔ ۴ ساله برای تحقق این‌ها وضع کرده‌ام.

قالیباف: برای زندگی روزمرۀ مردم یک سپر حمایتی درست می‌کنیم

قالیباف گفت:‌ ما می‌توانیم ۲۰۰ متر زمین مسکونی در اختیار خانواده‌هایی که خانه ندارند قرار دهیم. با رفاه‌کارت فاصلۀ دستمزد سالانه و تورم را جبران می‌کنیم و ۵-۶ قلم کالای جهیزیه را تحت پوشش قرار می‌دهیم.به گفته وی، در مرزهای شرقی دیوار می‌سازیم. واردات خودرو را آزاد می‌کنیم. نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری تصریح کرد: طرح هادیِ روستاها را حتما بازنگری و توسعه خواهم داد. بعد از ادغام وزارت جهاد در کشاورزی، روستا صاحب ندارد؛ حتماً باید روستا در مرکزیت باشد و دهیارهای روستاها باید امنیت شغلی‌شان برقرار باشد و اشتغال باید به روستا برگردد.

پزشکیان: حل مشکلات کشور باید در بُعد خارجی و داخلی بررسی شود

پزشکیان عنوان کرد: عامل اصلی ایجاد تورم دولت است. دولت یک بار جیب مردم را با تورم خالی می‌کند، یک بار هم مالیات می‌گیرد از تورم.به گفته وی، به هر کسی غیر از دارو و کالاهای اساسی، اگر ارز ۲۸ هزار تومانی می‌دهیم یعنی رانت می‌دهیم.

قاضی‌زاده هاشمی: ما برنامهٔ بازگشت مردم به روستاها را داریم

قاضی‌زاده هاشمی گفت: نمایشگاه ترقیِ ملت ایران باید در روستاها دیده بشود.وی افزود: اینجا قرار است رئیس‌جمهور ملت ایران باشیم؛ باید با ناکارآمدی، حرف‌های عوامانه، بی‌تعهدی، غرور، تبختر و فساد دعوا کرد.نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری تصریح کرد: آقای پزشکیان نگران این است که من تا آخر در انتخابات بمانم؛ من هم نگرانم اگر آقای پزشکیان رأی نیاورد، هواداران ایشان چه واکنشی خواهند داشت؟وی ادامه داد: چرا وقتی چند عالِمِ اهل‌سنت به‌خاطر دفاع از انقلاب به شهادت رسیدند، از آن‌ها حمایت نکردید؟ وقتی سرپرست وزارت علوم دولت روحانی با آن وضع فجیع همسرش را کُشت، چرا از او حمایت کردند و حکم دادگاه را برگرداندند؟قاضی‌زاده هاشمی در پایان خاطرنشان کرد: شهید رئیسی با مخالفانش هم صحبت می‌کرد و نماد اجماع در کشور بود. چرا زمانی که در دولت هم‌سو با شما مال مردم را در بورس چاپیدند اعتراض نکردید؟

زاکانی: به میدان آمده‌‎‌ام تا سرمایه‌هایتان بخار نشود

یاد ندارم به مردم دروغ گفته باشم، اما جلوی دروغگوها ایستادم.در بحث کرسنت خواستم با روحانی و خاتمی و زنگنه مناظره کنم اما حاضر به مناظره نشدند.برخی‌ها از شفافیت می‌گویند ولی در مجلس به آن رای نمی‌دهند.برخی با لالایی دشمن به خواب می‌روند.در دولت من شهرداری و شورای شهر مدیران ادارهٔ شهرها هستند؛ مدیریت محله‌ها هم به مردم واگذار خواهد شد.

جلیلی: یکی از اولویت‌های مهم کشور رفع مشکلات معیشتی و گرانی و تورم است

آقای پزشکیان گفتند وقتی برنامۀ هفتم هست چرا باید برنامه بنویسیم اما در برنامۀ هفتم از دولت خواسته شده ۴۵ برنامه را ظرف مدتی کوتاه بنویسد. کار واقعی باید از کار نمایشی تمایز داده شود. حاج قاسم در یک جلسه می‌گفتند شما می‌توانید دستور بدهید اما نتیجه مهم است.منابع مالی کشور مثل منبع آبی است که برخی لوله‌های خراب آن را هرز می‌دهند. باید به ساختار اداری اشراف داشت و روی آن نظارت کرد.

پورمحمدی: مبارزه با فساد دغدغۀ عمومی است

هر کجا پول، شهرت و فرصت باشد، فساد آنجا لانه می‌کند.شبکه‌های فساد کارشناس، مدیر، قاضی، وزیر، بازرس، خبرنگار و رسانه و بالاتر از آن، خبرگزاری می‌خرند. نه در ایران، بلکه در دنیا.خبرنگاران و سوت‌زنان عوامل برجستۀ افشای فساد هستند، نباید به زندان بیندازیم.

قالیباف: در بحث کارشناسی حتماً باید وارد چالش شویم

بخش‌های مختلفِ دولت حتماً باهم اختلاف پیدا می‌کنند و اینجا مشخص می‌شود که رئیس دولت می‌تواند کشتیِ دولت را در این طوفان به ساحل برساند یا خیر.حتی قانونی که در مجلس می‌نویسیم وقتی جان می‌گیرد که به اجرا تبدیل شود.والله قسم قوهٔ‌مجریه جای آزمون و خطا نیست.نمی‌شود هربار با یک شعار و وعده مدیرها را بلاتکلیف نگه داریم.از روز اول از همهٔ اعضای کابینه پیمان می‌گیرم که هیچ چرخی را به‌خاطر چرخ دیگر تعطیل نکنند.اولین امضاکنندهٔ شفافیت بودم و این طرح حالا ابلاغ شده که یکی از افتخارات مجلس است.

پزشکیان: من همیشه مدافع مظلومان بوده‌ام و هیچ‌وقت از گردن‌کلفت‌ها دفاع نکرده‌ام

آقای قاضی‌زاده گفت آقای جهرمی اینترنت را چه کار کرد. آقای آذری جهرمی تلفن کرد و گفت زمانی که ایشان وزیر بودند، آقایان جلیلی و قالیباف عضو شورای امنیت ملی بودند و دستور قطع از آنجا آمد. و ایشان (جهرمی) را هم دادگاهی کردند.بسیاری از افراد از ستاد شهید رئیسی هم الان دارند با ما کار می‌کنند؛ اگر بخواهید اسمشان را اعلام می‌کنم.در حادثهٔ خونین زاهدان افراد زیادی شهید شدند؛ رهبر انقلاب فرمودند این‌ها شهیدند. تا حالا ظلم شده و شما شهادت این افراد را اعلام نکردید.معلمان آمدند جلوی مجلس حقشان را خواستند با باتوم از آن‌ها میزبانی کردند.خیلی از شعارهایی که اینجا اعلام می‌شود اصلا اجراشدنی نیست؛ یا در این وضعیت اجرا نمی‌شود.

آخرین مرحله و جمع‌بندی سخنان نامزدهای انتخابات

آخرین مرحله و جمع‌بندی سخنان نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری در رسانه ملی برگزار شد.

قاضی‌زاده هاشمی: آمده‌ام تا بگویم بن‌بست نیست راهکار داریم

قاضی‌زاده هاشمی در بخش پایانی عنوان کرد: شهید امیرعبداللهیان به ژنرال‌های دیپلماسی نشان داد که نه زبان دنیا را بلدند و نه دیپلماسی مقتدرانه را.وی افزود: مشکلات امروز با همین شعارهای سطحی و همین مدیرانی که در ۴ دولت فرصت داشتند مشکلات را حل کنند ولی هیچ یک از وعده‌هایشان را حل نکردند مزمن شده است.نامزد انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: برخی با افتخار گفتند مسکن مهر مزخرف است و یارانه‌دادن به مردم گداپروری است!وی ادامه داد: برخی دنبال سهمشان از انقلاب بودند و ژن خودشان را بهتر از دیگران می‌دانستند. با گدایی از غرب سایه جنگ را بر سر کشور آوردند.قاضی زاده هاشمی گفت: برخی به بهانه کرونا حکومت نظامی راه انداخته بودند تا بعد از ساعت ۹ شب کسی بیرون نرود. این‌ها می‌خواهند مشکل مردم را حل کنند؟وی افزود: آفت سهمگین دولت سوم روحانی اینهاست: آبان ۹۸، ۳ هزار مدیر نجومی‌خوار، مسکن‌ستیزی، بورس، صفرکنندۀ صادرات نفت خام، دولتی که خودکفایی را حرف مفت خواند و دولتی که مشاورش همسرش را در حمام با تفنگ سوراخ کرد.

زاکانی: آقای پزشکیان از افراد خاطی و گردن‌کلفت دفاع می‌کند

زاکانی عنوان کرد: آقای پزشکیان از افراد خاطی و گردن‌کلفت دفاع می‌کند؛ در دورۀ قبلِ مجلس، ایشان از کسی دفاع کرد، قرآن و حدیث خواند و مجلس او را اخراج کرد.وی افزود: بچه پایین‌شهر تهران و با فقر آشنا هستم. پای به عرصه گذاشتم تا راه شهدا گم نشود.نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری عنوان کرد: به‌راستی چرا برخی در این روزها اصرار دارند تا از شهدا نگوییم؛ یادمان نرفته حاج قاسم برای شهید پورجعفری نوشته بود حسین، روزی که ما از شهدا نگوییم آن روز، روز مرگ ماست.وی افزود: من با افتخار به نفع شهید رئیسی کنار رفتم اما برخی دورۀ سه ساله او را فلاکت‌بار می‌خوانند.

جلیلی: امروز مردمی که ۴۵ سال برای کشور قدرت تولید کرده‌اند پای‌کارند

سعید جلیلی نیز در آخرین بخش مناظره نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری خاطرنشان کرد: به‌شرطی می‌توانیم از فرصت‌ها استفاده کنیم که کسی را از دایره خارج نکنیم.وی افزود: در ۱۱ سال گذشته به‌جای تلف‌کردن وقتمان در گعده‌های سیاسی به استان‌های مختلف رفتیم تا همهٔ ظرفیت‌ها را بشناسیم.نامزد انتخابات ریاست جمهوری اظهار کرد: بدترین چیز این است که کسانی در ایام انتخابات حقوق طبیعیِ مردم را معامله کنند.وی ادامه داد: دولت باید تعامل کند؛ نه معامله. چه مردم به ما رأی بدهند، چه ندهند، وظیفه داریم حق مردم را ادا کنیم.جلیلی گفت: وظیفهٔ ماست که در این کار بزرگ به قله‌ها نگاه کنیم و به حداقل‌ها اکتفا نکنیم. در چندسال آینده باید به چیزی که حق ملت ایران است برسیم.به گفته و، ما شعارمان را با تک‌تک سلول‌هایمان باور داریم اما عده‌ای سعی دارند با اکتفا به بحث‌های حداقلی بذر ناامیدی را در دل مردم بکارند.

پورمحمدی: نه سایه‌نشینم و نه بی‌قرار منصب و مقام

مصطفی پورمحمدی نیز در آخرین بخش از آخرین مناظره نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری دوره چهاردهم تصریح کرد: نگرانم مانند هزاران پدری که نگران شغل فرزندانشان هستند و هزاران مادری که نگران کوچ فرزندانشان هستند.وی افزود: من هم خشمگینم از کسانی که به‌نام دین، ایمان مردم را هدف گرفته‌اند.پورمحمدی تاکید کرد: من هم در شگفتم از یک جهان کم‌آگاهی و ادعا و یک ایران فرصت‌های از دست‌رفته.وی تصریح کرد: اصولگرا هستم و البته تحول‌خواه بر پایهٔ عقلانیت و علم. این طلبه سر قرار آمده مردم شما هم برای ایران بیایید.

قالیباف: مردم عزیز ایران شما فقط رای به یک نفر نمی‌دهید بلکه دربارۀ آیندۀ خود تصمیم می‌گیرید

محمد باقر قالیباف نیز در آخرین بخش از آخرین مناظره انتخابات چهاردهمین دوره ریاست جمهوری تصریح کرد: شما تصمیم می‌گیرید که تورم و قیمت گوشت و مرغ و اجاره‌خانه چند باشد. شما تصمیم می‌گیرید آیا آبادانی به روستایتان بیاید یا صدایتان در هیاهوی سیاسی گم شود.

وی افزود: تصمیم می‌گیرید آیا واحد تولیدی‌ای که در آن کار می‌کنید می‌تواند ادامه کار دهد یا بیکار می‌شوید. شما تصمیم می‌گیرید که آیا بالاخره صاحب خانه می‌شوید یا باید منتظر افزایش اجاره‌خانه باشید. شما تصمیم می‌گیرید که آیا می‌خواهید فیلترینگ رفع شود و دربارۀ کنکور تصمیم جدیدی گرفته شود یا خیر.

قالیباف بیان کرد: شما تصمیم می‌گیرید که آیا می‌خواهید شاهد اتباع غیرمجازی باشید که شغل و امنیتتان را به خطر می‌اندازند یا خیر. شما تصمیم می‌گیرید که آیا می‌خواهید فرزندانتان شاهد پیشرفت ایران باشند یا به پیشرفت دیگر کشورها غبطه بخورند.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری در پایان تاکید کرد: اگر رئیس‌جمهور درست تصمیم نگیرد شاهد گرانی گسترده خواهید بود. در این صورت مجبور می‌شود یا ایران را به ترامپ بفروشد یا تنشی خطرناک را به کشور تحمیل کند.

پزشکیان: مردم شریف، ایران ما با این ظرفیت خدادادی نباید در جهان منزوی شود

مسعود پزشکیان نیز در آخرین بخش از مناظره آخر نامزدهای انتخابات چهاردهمین دوره ریاست جمهوری خاطرنشان کرد: آمده‌ام تا با قدرت نرم و سخت و دیپلماسی و میدان مردم را از تنگناها برهانم.

وی افزود: آمده‌ام تا مردم را از تنگنای تحریم برهانم. آمده‌ام تا پلی باشم برای ارتباط میان حکومت و نسل جوان.

پزشکیان تاکید کرد: سرمایه‌گذاران بورس به‌شدت آزرده‌اند. سهام‌داران عدالت حق خود را می‌خواهند. آمده‌ام تا از شکل‌گیری بازار سرمایۀ قدرتمند حمایت کنم.نوشته شده توسط alibagherikahkesh.blog.ir
ساخت وبلاگ در بلاگ بیان، رسانه متخصصان و اهل قلم

🌐 پایگاه خبری بوعلی 🌐

🖤بِسۡمِ ٱللَّهِ ٱلرَّحۡمَٰنِ ٱلرَّحِیمِ❤️ یَا رَفِیقَ مَنْ لا رَفِیقَ لَهُ🖤

🌐 پایگاه خبری بوعلی 🌐

نٓۚ وَٱلۡقَلَمِ وَمَا یَسۡطُرُونَ
متولد 1996 در MIS ، خبرنگار و روزنامه نگار
شناسه الکترونیکی ثبت ملی محتوای دیجیتال( کد شامد): 1-1-765329-64-0-1
در جنگ سخت، جسمها به خاک و خون کشیده میشوند و روح ها پرواز میکنند و میروند به بهشت؛ اما در جنگ نرم، اگر خدای نکرده دشمن غلبه بکند، جسمها پروار میشوند و سالم میمانند، و روح‌ ها میروند به قعر جهنم؛ فرقش این است؛ لذا این خیلی خطرناک‌تر است.
نوشتن، یک عمل هنرى است ؛زیادتر نگویید از آنچه که هست، از آنچه که باید و شاید. منصف باشیم؛ عادل باشیم. این‏ها آن وظایف ماست

🌻🌹🌹🌻🌹🌹🌻🌹🌹🌻🌹🌹🌻

💮بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ💮

اَللَّـهُ لَا إِلَـٰهَ إِلَّا هُوَ الْحَیُّ الْقَیُّومُ ۚ لَا تَأْخُذُهُ سِنَةٌ وَلَا نَوْمٌ ۚ لَّهُ مَا فِی السَّمَاوَاتِ وَمَا فِی الْأَرْ‌ضِ ۗ مَن ذَا الَّذِی یَشْفَعُ عِندَهُ إِلَّا بِإِذْنِهِ ۚ یَعْلَمُ مَا بَیْنَ أَیْدِیهِمْ وَمَا خَلْفَهُمْ ۖ وَلَا یُحِیطُونَ بِشَیْءٍ مِّنْ عِلْمِهِ إِلَّا بِمَا شَاءَ ۚ وَسِعَ کُرْ‌سِیُّهُ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْ‌ضَ ۖ وَلَا یَئُودُهُ حِفْظُهُمَا ۚ وَهُوَ الْعَلِیُّ الْعَظِیمُ ﴿٢٥٥﴾
لَا إِکْرَ‌اهَ فِی الدِّینِ ۖ قَد تَّبَیَّنَ الرُّ‌شْدُ مِنَ الْغَیِّ ۚ فَمَن یَکْفُرْ‌ بِالطَّاغُوتِ وَیُؤْمِن بِاللَّـهِ فَقَدِ اسْتَمْسَکَ بِالْعُرْ‌وَةِ الْوُثْقَىٰ لَا انفِصَامَ لَهَا ۗ وَاللَّـهُ سَمِیعٌ عَلِیمٌ ﴿٢٥٦﴾
اللَّـهُ وَلِیُّ الَّذِینَ آمَنُوا یُخْرِ‌جُهُم مِّنَ الظُّلُمَاتِ إِلَى النُّورِ‌ ۖ وَالَّذِینَ کَفَرُ‌وا أَوْلِیَاؤُهُمُ الطَّاغُوتُ یُخْرِ‌جُونَهُم مِّنَ النُّورِ‌ إِلَى الظُّلُمَاتِ ۗ أُولَـٰئِکَ أَصْحَابُ النَّارِ‌ ۖ هُمْ فِیهَا خَالِدُونَ ﴿٢٥٧﴾

🌹🌻🌻🌹🌻🌻🌹🌻🌻🌹🌻🌻🌹

بایگانی
نویسندگان
آخرین نظرات
  • ۱۵ تیر ۰۳، ۱۲:۱۱ - اهورا هستم
    درود
logo-samandehi پایگاه اطلاع‌رسانی دکتر سعید جلیلی

به گزارش پایگاه خبری بوعلی ؛ پنجین مناظره نامزدهای چهاردهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری ظهر امروز با موضوع اقتصادی برگزار شد.

این مناظره آخرین مناظره نامزدهای انتخابات خواهد بود.مناظره پنجم هم مثل مناظره قبل، نسبت به مناظرات اول، دوم و سوم تفاوت‌هایی دارد و با حذف زمان استراحت و سوال سوم و البته افزایش زمان‌های 4 دقیقه‌ای به 5 دقیقه، کوتاه‌تر شده است.به این ترتیب، در هر مرحله، هر نامزد در 5 دقیقه اول به سوالات کارشناسان پاسخ داده و در 5 دقیقه دوم، به نقد اظهارات دیگر نامزدها می‌پردازند.در مرحله نهایی مناظره نیز هر نامزد طی 6 دقیقه پایانی، صحبت‌های خود را جمع‌بندی می‌کند.

اقامه نماز جماعت

۶ نامزد انتخابات ریاست جمهوری امروز نماز ظهر و عصر را به صورت جماعت در سازمان صدا و سیما اقامه کردند.

ورود نامزدهای انتخابات به استودیوی مناظره

نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری بعد از اقامه نماز وارد استودیوی مناظره شدند.قاضی‌زاده هاشمی بعد از ورود به استودیو به مناسبت عید غدیر به نامزدهای ریاست‌جمهوری عیدی داد.

شماره صندلی نامزدها در این مناظره

پیش از شروع مناظره، قرعه کشی برای صندلی محل نشستن هر نامزد انجام شده که به ترتیب زیر اشت:صندلی شماره 1:‌ سید امیرحسین قاضی‌زاده هاشمیصندلی شماره 2: علیرضا زاکانیصندلی شماره 3: سعید جلیلیصندلی شماره 4: مصطفی پورمحمدیصندلی شماره 5: محمدباقر قالیبافصندلی شماره 6: مسعود پزشکیان

سوال مرحله اول

نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری در مرحله اول باید به سوال که « اگر شما به ریاست جمهوری برسید اولین اقدامتان چیست و در چه مدت به نتیجه خواهد رسید؟» پاسخ دهند.

قاضی‌زاده هاشمی: در صورت کسب آرای مردم ۱۴ اقدام اجرایی را با قوت انجام می‌دهم

امیر حسین قاضی زاده هاشمی در ابتدای این مناظره گفت: اجازه نمی‌دهم دریافتی حقوق‌بگیران از تورم جا بماند. تبدیل وضعیت نیروهای شرکتی را اجرایی می‌کنم.وی اضافه کرد: ازدواج جوانان را با ایجاد اعتبار یک میلیارد تومانی تسهیل خواهیم کرد. سهم خانواده‌های ایرانی از برق، گاز و بنزین را به‌طور برابر به خودشان می‌دهیم.قاضی‌زاده هاشمی اظهار داشت: راه شهید رئیسی را در پروژه‌های ساخت واحد مسکونی ادامه می‌دهیم. اجازه نمی‌دهم در کشور مسکن نساختن افتخار شود.وی گفت: مقابلۀ مافیای خودرو می‌ایستم و واردات خودروی نو و کارکرده را آزاد می‌کنم.قاضی‌زاده هاشمی تصریح کرد: دیوار سخت سربازی اجباری را برای همیشه از مقابل جوانان ایرانی برمی‌دارم و سربازی حرفه‌ای را جایگزین آن می‌کنم.

زاکانی: در دولت من ۲۰ میلیون تومان یارانه در هر سال به مردم می‌رسد

علیرضا زاکانی هم در دور اول مناظره گفت: مردم عزیز میثاق من با شما قانون اساسی است.وی اضافه کرد: برای توزیع عدالت بین همۀ مردم و خلق ثروت به صحنه آمده‌ام. این نامزد انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: اولین گام من پرداخت یارانه طلایی است. به هر نفر به قیمت امروز ۲۰ میلیون تومان در سال یارانه خواهد رسید و بنزین از ۳ هزار تومان به همان ۱۵۰۰ تومان برخواهد گشت.زاکانی ادامه داد: با طرح من بساط قاچاق و ناترازی انرژی و آسیب زدن به محیط زیست برچیده خواهد شد و عموم مردم ثروتمند خواهند شد. ۹۵ درصد مردم از این طرح سود می برند.وی گفت: در حوزه سلامت به غیر از درد بیماری مردم نباید فشار دیگری را متحمل شوند.زاکانی با بیان اینکه در حوزه مسکن و اجاره برنامه دارم، افزود: اجاره‌داری حرفه‌ای ایجاد خواهم کرد.

جلیلی: ۲ اولویتِ اصلیِ من ارزآوری و اشتغال است

سعید جلیلی هم در وقت اول خود گفت: ۲ اولویتِ اصلیِ من ارزآوری و اشتغال است.وی اضافه کرد: روستا را نباید به‌عنوان یک منطقهٔ فقیر ببینیم؛ روستا یک سلولِ جهش است.جلیلی تاکید کرد: شهید رئیسی در زمینهٔ صادرات غیرنفتی رکورد زد.وی اضافه کرد: امنیت شغلیِ ساختار روستاهای ما باید حفظ شود تا بتوانند روی رفع مشکلات تمرکز کنند.این نامزد انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: برای رفع مشکلات روستاها ۹ برنامهٔ اجرایی داریم.وی اضافه کرد: در ارومیه یک میلیون تُن سیب تولید می‌شود اما کشاورز عزا می‌گیرد که چگونه این حجم تولید را عرضه کند.جلیلی یادآور شد: دولت باید تیر ماه هرسال اعلام کند قیمت عادلانهٔ محصول چیست تا کشاورز بتواند برای کشت برنامه‌ریزی کند.وی گفت: در دولت من جشن پایان آب‌رسانی با تانکر خواهیم گرفت.

پورمحمدی: ۷۳.۵ درصد مردم می‌گویند مشکلشان اقتصادی است

مصطفی پورمحمدی هم در دور اول مناظره با اشاره به نظرسنجی رسانه ملی گفت: ۷۳.۵ درصد مردم می‌گویند مشکلشان اقتصادی استوی اضافه کرد: در انتهای دولت دوازدهم بورس دچار حباب شد و مردم متضرر شدند. در دولت سیزدهم بورس قفل شد.پورمحمدی اظهار داشت: حضور دولتی‌ها و شبه‌دولتی‌ها در بورس رقابت را از بین برده است.وی گفت: بازار ارز نیما یک رانت‌خواری گسترده درست کرده است.

قالیباف: ما باید دقت کنیم که در نقشۀ دشمن حرکت نکنیم

محمد باقر قالیباف هم گفت: ما باید دقت کنیم که در نقشۀ دشمن حرکت نکنیم.وی اضافه کرد: دشمنان حتما آرامش و آسایشِ ملت ایران را نمی‌خواهند.قالیباف اظهار داشت: مردم امروز دغدغه دارند که مدت اجاره‌خانه سررسید کجا بروند. من معلم اخلاق نیستم اما نباید تنش درست کنیم، گشایش درست کنیم. چالش ما باید سر رسیدگی به مشکلات مردم باشد.وی گفت: هفتۀ آینده هرکدام از ما رای بیاورد باید برای حقوق تصمیم بگیرد و این اجما‌ع‌سازی می‌خواهد. ریشه مسائلی مثل کرسنت و چای دبش از ناکارآمدی است.قالیباف ادامه داد: هرگونه تلاش، فعالیت و هم‌افزایی برای حل مشکل مردم را باید دنبال کنیم. باید هرآنچه برای خودمان می‌پسندیم را برای مردم بپسندیم.این نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری تصریح کرد: اگر دچار تنش‌های گذشته و بگومگو شدیم طبیعتا به وظیفۀ اسلامی و ایرانی خودمان عمل نکردیم.

پزشکیان: اگر موفق نشوم عذرخواهی خواهم کرد

مسعود پزشکیان در ادامه گفت: دروغ نخواهم گفت و اگر موفق نشوم عذرخواهی خواهم کردوی اضافه کرد: اکثر مردم از رئیس‌جمهور حل مشکلات اقتصادی را می‌خواهندپزشکیان تاکید کرد: سیاست خارجی و موضوعات اجتماعی و فرهنگی از خواسته‌های بعدی مردم است.وی گفت: اما مهمترین موضوع این است که چرا این مشکلات حل نمی‌شود.پزشکیان تصریح کرد: هیچ‌وقت نمی‌خواهم به‌خاطر گرفتن رای، وعده‌های پوچ بدهم. وعده‌های بدون پشتوانه نمی‌دهم. دروغ نخواهم گفت.وی گفت: من ارزش های دینی خودم را دارم. من به آزادی رسانه ها و شفافیت باور دارم. من به رعایت حقوق شهروندی باور دارم‌.پزشکیان تاکید کرد: در هیچ زمینه ای نمی توان دیگران را ندیده گرفت و تحقیر کرد.این نامزد انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: در عمر خودم و خانواده‌ام از رانت بهره نبرده ام. گزارشی از رانت‌ها به مردم ارائه خواهم کرد.

ورود مناظره به بخش دوم مرحله اول

مصطفی پزشکیان آخرین نامزدی بود که در این مرحله سخن گفت و در ادامه مناظره وارد بخش دوم مرحله اول شد.

قاضی‌زاده هاشمی: اجازه نخواهیم داد تفریح و گردش از سبد خانوادهٔ ایرانی حذف شود

قاضی‌زاده هاشمی در بخش دوم سخنان خود گفت: اجازه نخواهیم داد تفریح و گردش از سبد خانوادهٔ ایرانی حذف شودوی افزود: کارت خانوادهٔ ایرانی با اعتبار مشخص در اختیار تمام خانواده‌ها قرار خواهد گرفت تا به انتخاب خودشان برای تفریح از آن استفاده کنند.قاضی‌زاده هاشمی اظهار داشت: اجازه نخواهیم داد پروژه‌های روی‌زمین‌مانده‌ای که با همت دولت سیزدهم احیا شده بود به وضع قبلی برگردد.وی اضافه کرد: مبنای فیلترینگ را تغییر می‌دهیم؛ باوجود بازار مکارهٔ فیلترشکن‌فروشی چیزی به‌نام فیلترینگ وجود ندارد.این نامزد انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: سند شش‌دانگ سیاه‌ترین کارنامه و سلاخیِ اینترنت به‌نام دولت روحانی ثبت شده.وی گفت: قائم‌مقام ستاد جناب پزشکیان فرمانده قرارگاه خاموش‌کردن اینترنت بین‌المللی در آبان ۹۸ بوده.قاضی‌زاده هاشمی اظهار داشت: ریشه‌های هولناک تخریب اعتقاد مردم را باید در آن ۸ سالی که موجودیِ حساب ملت با خاک بیابان یکسان شد پیدا کنیم.وی ادامه داد: بی‌حجابی‌ای که باید سال‌ها پیش گشت ارشاد را بالای سرش می‌بردیم، کسانی هستند که زندگیِ مردم را با خاک یکسان کردند.

زاکانی: بستهٔ نجات اجاره‌نشینان را سال اول ریاست‌جمهوری اجرا خواهم کرد

زاکانی در ادامه تصریح کرد: بستهٔ نجات اجاره‌نشینان را سال اول ریاست‌جمهوری اجرا خواهم کرد.وی اضافه کرد: مردم کشور مال شماست و شما سالار و آقای ما هستید.زاکانی یادآور شد: یارانهٔ طلایی ۲۰ میلیون در سال از همان ماه اول پرداخت خواهد شد.وی خاطرنشان کرد: در رابطه با سربازی هم توان دولت حقوق مکفی است که پرداخت خواهیم کرد.زاکانی تاکید کرد: بازنشستگان در سال اول همسان‌سازی حقوق‌شان را انجام خواهیم داد.وی گفت: ما در شهرداری تهران تفریحات را افزایش دادیم. با باشگاه شهروندی به مردم می‌شود خدمات ارائه کرد.این نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: صیانت از آزادی شما و امنیت شما و حریم خصوصی شما مردم و ایجاد زمینه فراوان برای دسترسی به اینترنت و اشتغال مردم را دنبال خواهیم کرد.

جلیلی: یکی از موضوعات مهم امنیت شغلی است

سعید جلیلی هم در این بخش از صحبت‌های خود گفت: برخی جریان‌ها صحبت از حقوق زن می‌کنند اما زنان روستایی و زنان خانه‌دار و زنان سرپرست خانوار و بدسرپرست را سانسور می‌کنندوی اضافه کرد: وقتی این‌ها را نادیده می‌گیرند تجویزی هم برای آن‌ها ندارند. ۲۶ درصد جمعیت ما مربوط به کشاورزان و روستایان هستند اما سهم آن‌ها از بودجه متناسب نیست.جلیلی تاکید کرد: بیش از ۵۰ درصد مدال‌آوران ما روستایی هستند و برای این‌ها باید برنامه‌ریزی کرد.وی اضافه کرد: یکی از موضوعات مهم امنیت شغلی است؛ کارگر ایرانی باید خودش را در سود شرکت سهیم بداند و امنیت شغلی داشته باشد. هزاران میلیارد تومان از حقوقی که باید به کارگر پرداخت شود به جیب واسطه‌ها می‌رود. خب شاید گفته شود پول این‌ها از کجا می‌آید؟ برای این کار ما باید سراغ انضباط مالی برویم.

پورمحمدی: دماسنج رشد تولید بازار بورس و سرمایه است

مصطفی پورمحمدی در ادامه گفت: تاکید می‌کنم دماسنج رشد تولید بازار بورس و سرمایه است.وی اضافه کرد: با ساختار اداری معیوب همۀ منابع هدر خواهد رفت.پورمحمدی یادآور شد: با این نظام اداری راه به جایی نخواهیم یافت. الان بچه‌های ما موبایلی هستند. هوش مصنوعی و دولت الکترونیک می‌تواند پاسخ‌گوی آنها باشد.وی اضافه کرد: ۴۵ سال در عمده حوزه‌های اداری حضور مستمر داشته‌ام.

قالیباف: من اهل کارم؛ اهل تنش، دعوا و ستیز نیستیم

محمد باقر قالیباف اظهار داشت: دعواهای اینجا مشکل مسکن، تحریم، تورم، بیکاری و گرانیِ خودرو را حل نمی‌کند.وی ادامه داد: این تنش‌ها هیچ فایده‌ای ندارد. هیچ‌وقت در دوران مسئولیتم وارد این دعواها نشده‌ام.این نامزد انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه هیچ‌وقت دلِ مردم را نمی‌شکنم، گفت: دعواهای سال ۹۲ در مناظره‌ها برای زندگیِ مردم نبود؛ الان هم من نگرانم این اتفاق دوباره تکرار نشود.قالیباف اظهار داشت: شهروندان در تهران تا قبل‌از من نمی‌دانستند یک پروژه چه زمانی تکمیل می‌شود.وی خاطرنشان کرد: من از هر تنشی دوری می‌کنم؛ روزی که رفتم نیروی انتظامی، این نیرو با همه درگیر بود اما من این مجموعه را از جنگ با مردم خارج کردم.قالیباف اظهار داشت: من در شهرداری با ۳ دولت کار کردم که هر ۳ دولت با من مخالف بودند، اما هرگز تنش ایجاد نشد.

پزشکیان: امکان ندارد یک‌روزه مشکلات را حل کنیم

مصطفی پزشکیان در ادامه گفت: نمی‌دانم چرا آقای قاضی‌زاده می‌خواهد ما را داخل اختلافات کند. ایشان می‌گفت ۳ روزه بورس را حل می‌کنم. از جانبازها با یک تلفن بپرسید که از عملکرد ایشان راضی هستند؟ من تصور نمی‌کنم قاضی‌زاده تا آخر در انتخابات بماند.وی اضافه کرد: قرار بود سالی یک میلیون مسکن درست شود و تورم پایین بیاید. چرا درست نشد؟پزشکیان تاکید کرد: همهٔ تقصیرها برای گذشته است؛ پس مقصر قیمت گوشت و غیره چیست؟ لابد تقصیر آمریکاست.وی خطاب به قاضی‌زاده هاشمی اظهار داشت: شما گفتید سه روزه مشکل بورس را حل می کنید. از جانبازان بپرسید اگر از شما رضایت داشتند شما درست می گویید.

ورود مناظره به بخش دوم

نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری در این بخش استراحت کوتاهی خواهند داشت تا در ادامه در مرحله دوم مناظره شرکت کنند.در ادامه، مدت زمان استفاده شده توسط هر نامزد ریاست‌جمهوری را ملاحظه کنید.

قاضی‌زاده هاشمی: من برای ۱۰۰ مسئلۀ مردم ۱۰۰ راه‌حل دارم که در ۱.۵ سال اجرایی می‌شود

قاضی‌زاده هاشمی عنوان کرد: سایر برنامه‌ها که در مناظره ها می‌گوییم را در ۴ سال دولت محقق می کنیم. اگر در ریاست‌جمهوری به وعده‌هایم عمل نکردم در دور بعد انتخابات نامزد نمی‌شوم.به گفته وی، دولت باید از رانت جلوگیری کند مثل ارز ۴۲۰۰ تومانی. بخش عمدۀ تورم ۵۰ درصدیِ آغاز دولت شهید رئیسی برای چاپ پولی بود که برای خرید ارز استفاده شد.

زاکانی: مواجهه با فساد اقتصادی، گام اول دولت من است

زاکانی عنوان کرد: تجربه دو دهه مبارزه با گردن‌کلفت‌ها را دارم. اقتصاد مال مردم است نه مال زالوصفت‌ها.وی افزود: بستۀ خودروی برقی مهم است. انقلابی در حوزه خودروی برقی ایجاد می‌کنم.نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری تصریح کرد: ۲۰ سال است که به مفسدان اقتصادی کارت زرد می‌دهم. با رای شما آنها را از میدان اقتصاد اخراج خواهم کرد.وی ادامه داد: دو وزیر در دولت قبل بدون شایستگی عضو هیئت علمی دانشگاه شدند؛ اسنادش هم موجود است.

جلیلی: ادارات پناه‌گاه مردم باشند؛ نه اینکه مردم از آن‌ها گریزان باشند

جلیلی نیز در ادامه بیان کرد: بیش از ۸۰ درصد بودجهٔ کشور با عنوان هزینه‌های جاری مصرف می‌شود تا ادارات پناه‌گاه مردم باشند؛ نه اینکه مردم از آن‌ها گریزان باشند.وی افزود: سال ۹۲ به منتخب مردم گفتم اگر ماشین دولت راه نیفتد، نه تو را به مقصد می‌رسانَد، نه من را.نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری تصریح کرد: در سال ۹۹ نامه‌ای به رئیس‌جمهور نوشتم و همان جا گفتم وقتی اقتصاد پیش‌بینی‌پذیر نباشد، مردم متضرر می‌شود و یکی از راهکارهای آن بیمهٔ سهام است.وی ادامه داد: ۲۵ حکم آماده کرده‌ایم که فقط یک دستور برای حل مشکل نیاز دارد.

پورمحمدی: نظام تامین اجتماعی و سازمان بازنشستگی ما جزو ضعیف‌ترین بخش‌های ماست

مصطفی پورمحمدی در ادامه بیان کرد: بازنشستگان زیر چرخ‌دنده‌های ناکارآمدی درحال له‌شدن هستند.وی افزود: در ستادها زنبیل گذاشته‌اند برای پست در شرکت‌های تامین اجتماعی، اما، ستاد من خلوت است چون قولی به کسی نداده‌ایم.نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری تصریح کرد: تمام بنگاه‌های تامین اجتماعی و بازنشستگی کشوری و لشگری باید یک جا به مالکیت سهام‌داران جمع شوند؛ یعنی خانوادهٔ تامین و بازنشستگان باشد. این‌طور دست دولت و نهادها و بنگاه‌های وابسته به دولت، از این‌ها برداشته می‌شود.وی ادامه داد: مدیریت بنگاه‌های تامین اجتماعی باید مثل بنگاه‌های خصوصی از دستورات تکلیفی دولت خارج شود.پورمحمدی افزود: مردم این‌ها که می‌گویم حرف‌های شعاری ۶ ماهه و یک‌ساله و دوساله نیست؛ من برنامه‌ریزی کردم و با بسیاری از مشاوران برجسته در داخل و خارج صحبت کردم؛ برنامهٔ ۲ ساله برای زیرساخت‌ها و یک دورهٔ ۴ ساله برای تحقق این‌ها وضع کرده‌ام.

قالیباف: برای زندگی روزمرۀ مردم یک سپر حمایتی درست می‌کنیم

قالیباف گفت:‌ ما می‌توانیم ۲۰۰ متر زمین مسکونی در اختیار خانواده‌هایی که خانه ندارند قرار دهیم. با رفاه‌کارت فاصلۀ دستمزد سالانه و تورم را جبران می‌کنیم و ۵-۶ قلم کالای جهیزیه را تحت پوشش قرار می‌دهیم.به گفته وی، در مرزهای شرقی دیوار می‌سازیم. واردات خودرو را آزاد می‌کنیم. نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری تصریح کرد: طرح هادیِ روستاها را حتما بازنگری و توسعه خواهم داد. بعد از ادغام وزارت جهاد در کشاورزی، روستا صاحب ندارد؛ حتماً باید روستا در مرکزیت باشد و دهیارهای روستاها باید امنیت شغلی‌شان برقرار باشد و اشتغال باید به روستا برگردد.

پزشکیان: حل مشکلات کشور باید در بُعد خارجی و داخلی بررسی شود

پزشکیان عنوان کرد: عامل اصلی ایجاد تورم دولت است. دولت یک بار جیب مردم را با تورم خالی می‌کند، یک بار هم مالیات می‌گیرد از تورم.به گفته وی، به هر کسی غیر از دارو و کالاهای اساسی، اگر ارز ۲۸ هزار تومانی می‌دهیم یعنی رانت می‌دهیم.

قاضی‌زاده هاشمی: ما برنامهٔ بازگشت مردم به روستاها را داریم

قاضی‌زاده هاشمی گفت: نمایشگاه ترقیِ ملت ایران باید در روستاها دیده بشود.وی افزود: اینجا قرار است رئیس‌جمهور ملت ایران باشیم؛ باید با ناکارآمدی، حرف‌های عوامانه، بی‌تعهدی، غرور، تبختر و فساد دعوا کرد.نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری تصریح کرد: آقای پزشکیان نگران این است که من تا آخر در انتخابات بمانم؛ من هم نگرانم اگر آقای پزشکیان رأی نیاورد، هواداران ایشان چه واکنشی خواهند داشت؟وی ادامه داد: چرا وقتی چند عالِمِ اهل‌سنت به‌خاطر دفاع از انقلاب به شهادت رسیدند، از آن‌ها حمایت نکردید؟ وقتی سرپرست وزارت علوم دولت روحانی با آن وضع فجیع همسرش را کُشت، چرا از او حمایت کردند و حکم دادگاه را برگرداندند؟قاضی‌زاده هاشمی در پایان خاطرنشان کرد: شهید رئیسی با مخالفانش هم صحبت می‌کرد و نماد اجماع در کشور بود. چرا زمانی که در دولت هم‌سو با شما مال مردم را در بورس چاپیدند اعتراض نکردید؟

زاکانی: به میدان آمده‌‎‌ام تا سرمایه‌هایتان بخار نشود

یاد ندارم به مردم دروغ گفته باشم، اما جلوی دروغگوها ایستادم.در بحث کرسنت خواستم با روحانی و خاتمی و زنگنه مناظره کنم اما حاضر به مناظره نشدند.برخی‌ها از شفافیت می‌گویند ولی در مجلس به آن رای نمی‌دهند.برخی با لالایی دشمن به خواب می‌روند.در دولت من شهرداری و شورای شهر مدیران ادارهٔ شهرها هستند؛ مدیریت محله‌ها هم به مردم واگذار خواهد شد.

جلیلی: یکی از اولویت‌های مهم کشور رفع مشکلات معیشتی و گرانی و تورم است

آقای پزشکیان گفتند وقتی برنامۀ هفتم هست چرا باید برنامه بنویسیم اما در برنامۀ هفتم از دولت خواسته شده ۴۵ برنامه را ظرف مدتی کوتاه بنویسد. کار واقعی باید از کار نمایشی تمایز داده شود. حاج قاسم در یک جلسه می‌گفتند شما می‌توانید دستور بدهید اما نتیجه مهم است.منابع مالی کشور مثل منبع آبی است که برخی لوله‌های خراب آن را هرز می‌دهند. باید به ساختار اداری اشراف داشت و روی آن نظارت کرد.

پورمحمدی: مبارزه با فساد دغدغۀ عمومی است

هر کجا پول، شهرت و فرصت باشد، فساد آنجا لانه می‌کند.شبکه‌های فساد کارشناس، مدیر، قاضی، وزیر، بازرس، خبرنگار و رسانه و بالاتر از آن، خبرگزاری می‌خرند. نه در ایران، بلکه در دنیا.خبرنگاران و سوت‌زنان عوامل برجستۀ افشای فساد هستند، نباید به زندان بیندازیم.

قالیباف: در بحث کارشناسی حتماً باید وارد چالش شویم

بخش‌های مختلفِ دولت حتماً باهم اختلاف پیدا می‌کنند و اینجا مشخص می‌شود که رئیس دولت می‌تواند کشتیِ دولت را در این طوفان به ساحل برساند یا خیر.حتی قانونی که در مجلس می‌نویسیم وقتی جان می‌گیرد که به اجرا تبدیل شود.والله قسم قوهٔ‌مجریه جای آزمون و خطا نیست.نمی‌شود هربار با یک شعار و وعده مدیرها را بلاتکلیف نگه داریم.از روز اول از همهٔ اعضای کابینه پیمان می‌گیرم که هیچ چرخی را به‌خاطر چرخ دیگر تعطیل نکنند.اولین امضاکنندهٔ شفافیت بودم و این طرح حالا ابلاغ شده که یکی از افتخارات مجلس است.

پزشکیان: من همیشه مدافع مظلومان بوده‌ام و هیچ‌وقت از گردن‌کلفت‌ها دفاع نکرده‌ام

آقای قاضی‌زاده گفت آقای جهرمی اینترنت را چه کار کرد. آقای آذری جهرمی تلفن کرد و گفت زمانی که ایشان وزیر بودند، آقایان جلیلی و قالیباف عضو شورای امنیت ملی بودند و دستور قطع از آنجا آمد. و ایشان (جهرمی) را هم دادگاهی کردند.بسیاری از افراد از ستاد شهید رئیسی هم الان دارند با ما کار می‌کنند؛ اگر بخواهید اسمشان را اعلام می‌کنم.در حادثهٔ خونین زاهدان افراد زیادی شهید شدند؛ رهبر انقلاب فرمودند این‌ها شهیدند. تا حالا ظلم شده و شما شهادت این افراد را اعلام نکردید.معلمان آمدند جلوی مجلس حقشان را خواستند با باتوم از آن‌ها میزبانی کردند.خیلی از شعارهایی که اینجا اعلام می‌شود اصلا اجراشدنی نیست؛ یا در این وضعیت اجرا نمی‌شود.

آخرین مرحله و جمع‌بندی سخنان نامزدهای انتخابات

آخرین مرحله و جمع‌بندی سخنان نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری در رسانه ملی برگزار شد.

قاضی‌زاده هاشمی: آمده‌ام تا بگویم بن‌بست نیست راهکار داریم

قاضی‌زاده هاشمی در بخش پایانی عنوان کرد: شهید امیرعبداللهیان به ژنرال‌های دیپلماسی نشان داد که نه زبان دنیا را بلدند و نه دیپلماسی مقتدرانه را.وی افزود: مشکلات امروز با همین شعارهای سطحی و همین مدیرانی که در ۴ دولت فرصت داشتند مشکلات را حل کنند ولی هیچ یک از وعده‌هایشان را حل نکردند مزمن شده است.نامزد انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: برخی با افتخار گفتند مسکن مهر مزخرف است و یارانه‌دادن به مردم گداپروری است!وی ادامه داد: برخی دنبال سهمشان از انقلاب بودند و ژن خودشان را بهتر از دیگران می‌دانستند. با گدایی از غرب سایه جنگ را بر سر کشور آوردند.قاضی زاده هاشمی گفت: برخی به بهانه کرونا حکومت نظامی راه انداخته بودند تا بعد از ساعت ۹ شب کسی بیرون نرود. این‌ها می‌خواهند مشکل مردم را حل کنند؟وی افزود: آفت سهمگین دولت سوم روحانی اینهاست: آبان ۹۸، ۳ هزار مدیر نجومی‌خوار، مسکن‌ستیزی، بورس، صفرکنندۀ صادرات نفت خام، دولتی که خودکفایی را حرف مفت خواند و دولتی که مشاورش همسرش را در حمام با تفنگ سوراخ کرد.

زاکانی: آقای پزشکیان از افراد خاطی و گردن‌کلفت دفاع می‌کند

زاکانی عنوان کرد: آقای پزشکیان از افراد خاطی و گردن‌کلفت دفاع می‌کند؛ در دورۀ قبلِ مجلس، ایشان از کسی دفاع کرد، قرآن و حدیث خواند و مجلس او را اخراج کرد.وی افزود: بچه پایین‌شهر تهران و با فقر آشنا هستم. پای به عرصه گذاشتم تا راه شهدا گم نشود.نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری عنوان کرد: به‌راستی چرا برخی در این روزها اصرار دارند تا از شهدا نگوییم؛ یادمان نرفته حاج قاسم برای شهید پورجعفری نوشته بود حسین، روزی که ما از شهدا نگوییم آن روز، روز مرگ ماست.وی افزود: من با افتخار به نفع شهید رئیسی کنار رفتم اما برخی دورۀ سه ساله او را فلاکت‌بار می‌خوانند.

جلیلی: امروز مردمی که ۴۵ سال برای کشور قدرت تولید کرده‌اند پای‌کارند

سعید جلیلی نیز در آخرین بخش مناظره نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری خاطرنشان کرد: به‌شرطی می‌توانیم از فرصت‌ها استفاده کنیم که کسی را از دایره خارج نکنیم.وی افزود: در ۱۱ سال گذشته به‌جای تلف‌کردن وقتمان در گعده‌های سیاسی به استان‌های مختلف رفتیم تا همهٔ ظرفیت‌ها را بشناسیم.نامزد انتخابات ریاست جمهوری اظهار کرد: بدترین چیز این است که کسانی در ایام انتخابات حقوق طبیعیِ مردم را معامله کنند.وی ادامه داد: دولت باید تعامل کند؛ نه معامله. چه مردم به ما رأی بدهند، چه ندهند، وظیفه داریم حق مردم را ادا کنیم.جلیلی گفت: وظیفهٔ ماست که در این کار بزرگ به قله‌ها نگاه کنیم و به حداقل‌ها اکتفا نکنیم. در چندسال آینده باید به چیزی که حق ملت ایران است برسیم.به گفته و، ما شعارمان را با تک‌تک سلول‌هایمان باور داریم اما عده‌ای سعی دارند با اکتفا به بحث‌های حداقلی بذر ناامیدی را در دل مردم بکارند.

پورمحمدی: نه سایه‌نشینم و نه بی‌قرار منصب و مقام

مصطفی پورمحمدی نیز در آخرین بخش از آخرین مناظره نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری دوره چهاردهم تصریح کرد: نگرانم مانند هزاران پدری که نگران شغل فرزندانشان هستند و هزاران مادری که نگران کوچ فرزندانشان هستند.وی افزود: من هم خشمگینم از کسانی که به‌نام دین، ایمان مردم را هدف گرفته‌اند.پورمحمدی تاکید کرد: من هم در شگفتم از یک جهان کم‌آگاهی و ادعا و یک ایران فرصت‌های از دست‌رفته.وی تصریح کرد: اصولگرا هستم و البته تحول‌خواه بر پایهٔ عقلانیت و علم. این طلبه سر قرار آمده مردم شما هم برای ایران بیایید.

قالیباف: مردم عزیز ایران شما فقط رای به یک نفر نمی‌دهید بلکه دربارۀ آیندۀ خود تصمیم می‌گیرید

محمد باقر قالیباف نیز در آخرین بخش از آخرین مناظره انتخابات چهاردهمین دوره ریاست جمهوری تصریح کرد: شما تصمیم می‌گیرید که تورم و قیمت گوشت و مرغ و اجاره‌خانه چند باشد. شما تصمیم می‌گیرید آیا آبادانی به روستایتان بیاید یا صدایتان در هیاهوی سیاسی گم شود.

وی افزود: تصمیم می‌گیرید آیا واحد تولیدی‌ای که در آن کار می‌کنید می‌تواند ادامه کار دهد یا بیکار می‌شوید. شما تصمیم می‌گیرید که آیا بالاخره صاحب خانه می‌شوید یا باید منتظر افزایش اجاره‌خانه باشید. شما تصمیم می‌گیرید که آیا می‌خواهید فیلترینگ رفع شود و دربارۀ کنکور تصمیم جدیدی گرفته شود یا خیر.

قالیباف بیان کرد: شما تصمیم می‌گیرید که آیا می‌خواهید شاهد اتباع غیرمجازی باشید که شغل و امنیتتان را به خطر می‌اندازند یا خیر. شما تصمیم می‌گیرید که آیا می‌خواهید فرزندانتان شاهد پیشرفت ایران باشند یا به پیشرفت دیگر کشورها غبطه بخورند.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری در پایان تاکید کرد: اگر رئیس‌جمهور درست تصمیم نگیرد شاهد گرانی گسترده خواهید بود. در این صورت مجبور می‌شود یا ایران را به ترامپ بفروشد یا تنشی خطرناک را به کشور تحمیل کند.

پزشکیان: مردم شریف، ایران ما با این ظرفیت خدادادی نباید در جهان منزوی شود

مسعود پزشکیان نیز در آخرین بخش از مناظره آخر نامزدهای انتخابات چهاردهمین دوره ریاست جمهوری خاطرنشان کرد: آمده‌ام تا با قدرت نرم و سخت و دیپلماسی و میدان مردم را از تنگناها برهانم.

وی افزود: آمده‌ام تا مردم را از تنگنای تحریم برهانم. آمده‌ام تا پلی باشم برای ارتباط میان حکومت و نسل جوان.

پزشکیان تاکید کرد: سرمایه‌گذاران بورس به‌شدت آزرده‌اند. سهام‌داران عدالت حق خود را می‌خواهند. آمده‌ام تا از شکل‌گیری بازار سرمایۀ قدرتمند حمایت کنم.

alibagherikahkesh.blog.ir

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی