🌐 پایگاه خبری بوعلی 🌐

🖤بِسۡمِ ٱللَّهِ ٱلرَّحۡمَٰنِ ٱلرَّحِیمِ❤️ یَا رَفِیقَ مَنْ لا رَفِیقَ لَهُ🖤

در دومین مناظره انتخابات ریاست‌جمهوری چه گذشت؟

به گزارش پایگاه خبری بوعلی ؛ دومین مناظره نامزدهای چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری دقایقی بعد از ساعت 20 پنج شنبه شب با حضور 6 نامزد این انتخابات آغاز شد.

اقامه نماز جماعت نامزدهای انتخابات قبل از مناظره

نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری نماز مغرب و عشا را پیش از برگزاری مناظره در سازمان صداوسیما اقامه کردند.

شماره صندلی نامزدها

قرعه‌کشی جایگاه کاندیداها، چهارشنبه ۳۰ خرداد با حضور نمایندگان کاندیداها انجام شد و صندلی هر یک از آن‌ها در مناظرات مشخص شد که به ترتیب زیر است:

صندلی شماره یک: امیرحسین قاضی زاده هاشمی

صندلی شماره دو: محمدباقر قالیباف

صندلی شماره سه: مصطفی پورمحمدی

صندلی شماره چهار: علیرضا زاکانی

صندلی شماره پنج: مسعود پزشکیان

صندلی شماره شش: سعید جلیلی

قاضی زاده هاشمی: رشد اقتصادی در دهه 90 منفی شد

امیرحسین قاضی‌زاده‌هاشمی در ابتدای این مناظره گفت: ابتدائاً پیروزی تیم والیبال ایران را در دو بازی آمریکا و هلند تبریک می‌گویم که به دنبال تعویض مربی خارجی و آوردن مربی ایرانی بود. نتیجه تکیه به درون کشور و جوانان، پیروزی است. وی افزود: وظیفه حکومت اسلامی این است که نگذارد فقر در جامعه ریشه بدواند و باید به گونه‌ای برنامه‌ریزی کند که برخورد با ریشه‌های فقر انجام شود.

قاضی زاده هاشمی تاکید کرد: متاسفانه در دهه ۹۰ وضعیت خوبی طی نکردیم، رشد اقتصادی نزدیک به صفر و ماحصل این شد که ۳۰ درصد سفره ایرانیان کوچک شد. و با وجود اینکه در دولت قبلش ضریب جینی اصلاح شده بود ولی در دولت آقای روحانی بیشتر شد.

وی افزود: ۱۰۰ میلیارد دلار توزیع کردیم اما ماحصلش افزایش رفاه عمومی نشد و به نفع قاچاقچیان سوخت شد یا افرادی که از یارانه بیشتر استفاده می کردند. قطعی برق تابستان و گاز زمستان را هم که بهتر از من می دانید. الان به نحوی رسیده که بخشی از حامل‌های انرژی را باید وارد کنیم. 

وی تاکید کرد: الان ۳۰ درصد جامعه ایران کمتر از ۱۲ میلیون در آمد دارند و نیازمند کمک هستنند. در برخی خانوارها حتی یک شاغل نیست و برخی هم شغل موثری ندارند. لذا اقدام اساسی توسعه شغل و شاغل کردن حداقل یک نفر از اعضای خانواده و ارتقای وضعیت درآمدی مشاغل است.

وی افزود: دو برنامه اصلی داریم: یکی اینکه داراییهایی که در اختیار دولت است ولی برای مردم است مثل شرکت و سهام و زمین را به خود مردم منتقل کنیم و بعد هم اصلاح سازوکارهای مندرج در هدفمندی یارانه ها که ناقص انجام شده است. در دولت احمدی نژاد ارزش یارانه ۴۵ دلار بود بعد شد ۳ دلار و در دولت سید محرومان ۱۱ دلار شد.

قالیباف: حفظ قدرت خرید خانوار مستقیما به عهده رئیس جمهور است

محمدباقر قالیباف هم در 4 دقیقه اول خود گفت: به هیچ دلیلی و به هیچ بهانه ای نمی شود از عدالت گذشت.

وی ادامه داد: باید بدانیم حق مردم ما یک زندگی خوب است. حتی نه یک زندگی معمولی. واقعیت این است که امروز زندگی بخش قابل توجهی از خانوارهای ما به سختی می گذرد.

قالیباف تاکید کرد: حفظ قدرت خرید خانوار مستقیما به عهده رئیس جمهور است و باید پاسخگو باشد.

وی ادامه داد: کسی که تمام عمر خود را کار کرده و الان بازنشته شده، چرا باید فقیر باشد؟ دولت باید از فقر بازنشستگان جلوگیری کند.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: لایحه بودجه، می تواند زندگی مردم را جابجا کند.

وی ادامه داد: ما حتما باید به میزان رشد و تورم، در افزایش حقوق افراد تلاش کنیم.

پورمحمدی:حجم از توزیع یارانه مشکلات اقتصادی را بیشتر کرده است

مصطفی پورمحمدی هم در وقت اول خود گفت: این حجم از توزیع یارانه مشکلات اقتصادی را بیشتر کرده است.

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: خدمات رسانی عدالت محور مسئله اساسی برای همه دولت‌ها است

وی با بیان اینکه خدمات رسانی باید به همه طبقات با عدالت باشد، تاکید کرد: این نوع توزیع سبب گسترش دهک های ضعیف و غنی‌تر شد برخی اغنیا شده است.

پورمحمدی تصریح کرد: نقل انتقال مالی مثل اف ای تی اف چشمه دیگری از محدودیت برای کشور ما شد.

وی افزود: کل اقتصاد ما در این ۱۰ -۱۵ سال قفل شده است. دوستانی که در مناظرات هستند یا به تحریم بی توجه بودند، یا به اقتصاد مقاومتی فرموده رهبری توجه نداشتند. کاری کردند که هنوز مردم به انتخابات توجه ندارند.

این نامزد انتخابات با بیان اینکه باید به اعتماد سازی‌مان برگردیم، گفت: باید برای خنثی سازی تحریم‌ها تلاش کنیم.

زاکانی: آدرسی که آقای پورمحمدی می‌دهد آدرس غلطی است

علیرضا زاکانی هم در وقت اول خود ضمن تسلیت حوادث تلخ اخیر، گفت: مردم ما کشوری ثروتمندیم. مشکلمان این است که این ثروت را درست توزیع نمی‌کنیم. آدرسی که آقای پورمحمدی می‌دهد غلط است و لذا زیاد توجه نکنید زیرا بیراهه است. کل این شعارها قبلاً داده شده است.

وی افزود: یارانه خانوار در حوزه بنزین، گاز و در حوزه برق، درست در کشور توزیع نمی‌شود. ما یک بسته داریم به نام بسته رفاه که هم یارانه طلایی داریم؛ توزیع عادلانه یارانه انرژی. هم ناظر به معیشت و مسکن و اشتغال و سلامت و تفریح مردم بسته داریم.

زاکانی گفت: این صحبت ها که می‌شود از موضوع جلسه ما خارج است و معلوم نیست چقدر به کار مردم بیاید. 

زاکانی بیان کرد: ما یک یارانه طلایی داریم؛ فقط در بحث خانوار، اگر بنزین، گاز و برق را که در نظر بگیرید، به خانواده سه نفره معادل ۳۰ گرم در سال یارانه می‌رسد. یعنی خانواده ۵ نفره ۱۱۰ میلیون یارانه در سال دارد؛ نقدینگی را هم زیاد نمی‌کند و از مالیات معاف است.

وی ادامه داد: به میزان انتقال از سوختهای فسیلی به سمت سوختهای پاک هم سود مردم بیشتر می شود. برای همه روستاییان و عشایر و بازنشستگان ثروت ایجاد می شود. چرا دلمان نمیخواهیم مردم ثروتمند شوند.

زاکانی اظهار کرد: البته یارانه انرژی بخش تولید در سر جای خودش هست و من فقط درباره این سه قلم در خانوار صحبت کردم. با این روش فقر مطلق هم قطعاً ریشه کن می شود. ۱۰۰ درصد مردم بهره مند می شوند؛ هرکسی خواست صرفه جویی کند و هر کسی خواست بیشتر مصرف کند از بقیه بگیرد و تنظیمش هم با دولت است.

پزشکیان: اگر ندانیم کجا را می‌خواهیم نگاه کنیم مسائل حل نمی‌شود

مسعود پزشکیان هم در بخش ابتدایی این مناظره خاطرنشان کرد: بنده هم تسلیت عرض می‌کنم حوادثی را که اتفاق افتاده است.

وی افزود: قدم اول این است که باید ببینیم کجاییم، آن چیزی که آمارها نشان می‌دهد وضعیت ما را اگر دوربین‌های شما این را نشان بدهد این است که مصرف د‌هک بالا و دهک پایین به شدت وحشتناک است، مصرف د‌هک پایین و دهک های بالا اختلاف بسیار بالایی با یک دیگر دارند و کسانی که توانمند هستند بیشترین امکانات را دارند.

وی در ادامه گفت: در بحث جمعیت زیر خط فقر هم وضعیت ما بدتر شده است و این وضعیت استان‌های ماست و مناطقی که در حاشیه هستند به شدت وضعشان خراب است.

پزشکیان تصریح کرد: اگر ندانیم کجا را می‌خواهیم نگاه کنیم مسائل حل نمی‌شود ولی در اجرا این واقعیتی است که در طول زمان اتفاق افتاده است، آمار و ارقام کاملاً گویاست که کجا قرار داریم.

وی افزود: قدم اول این است که به یک زبان مشترک برسیم و اختلافات را کنار بگذاریم دولت منابعی را که تقسیم می‌کند باید هدفمند به آن مناطقی که هست بدهد.

پزشکیان عنوان کرد: بانک‌ها ۵۵ درصد وام‌ها را به تهران می‌دهند و باقی مانده منابع را برای کل کشور هزینه می‌کنند این یعنی توسعه در شهرهای بزرگ و تهران و عدم توسعه در دیگر شهرها صورت می‌گیرد.

وی در ادامه گفت: با مدیریت خود مردم و دانشگاهیان و کارشناسان مسائل حل می‌شود، نسخه‌ای که باید داد به این سادگی نیست ولی قطعاً باید یارانه‌ها را هدفمند کرد و به درک‌های پایین داد و اجازه نداد درک‌های بالا یارانه بیشتر بگیرند.

جلیلی: خیلی از کسانی که درآمد زیادی دارند از مالیات فرار می کنند

سعید جلیلی هم در ابتدای وقت اول خود گفت: آنچه که در باره سوالی که خود مردم داشتند بخواهیم مستقیم پاسخ دهیم این است که دو مثال برای کمک به این خواهم زد؛ وظیفه دولت این است که اگر منابعی دارد این را عادلانه به بهترین شکل بین مردم تقسیم کند.

وی ادامه داد: اگر ما دو خانواده را در این تهران یا در مناطق مختلف کشور مقایسه کنیم، خانواده ای که سه خودرو دارد و یک خانواده ای که ۴ نفر هستند و خودرو ندارند این یک سوال است که آن کسی که سه خودرو دارد ۱۲ برابر خانواده مقابل یارانه دریافت میکند با اینکه مرفه تر است. 

جلیلی افزود: این در شرایطی است که ۴۴ درصد خانواده‌های ما خودرو ندارند و از این یارانه محروم میشوند؛ این حتما درست نیست.

وی ادامه داد: اگر یک خانواده ای ۴ نفره که یک حقوق ۱۲ تا ۱۶ میلیون دارد، نزدیک ۱۰ درصد حقوقش یعنی ۱۶۰۰ میلیون را باید مالیات بدهد.

جلیلی تصریح کرد: درحالی که به خانواده ۴ نفره ۴۰۰ هزار تومان یارانه میدهیم؛ یعنی عملا همان میزان یارانه ای که می‌دهیم مالیات میگیریم، یعنی ۱۶۰۰ در اینجا گرفته می شود.

جلیلی اظهار داشت: این درحالی است که درآمد بسیار زیاد دارند، یا با فرار مالیاتی و شفاف نبودن چرخه مالی، از مالیات فرار میکنند؛ این را می‌خواهم توضیح بدهم که این نشان میدهد که مناسباتی که وجود دارد تصحیح جدی نیاز دارد.

بخش دوم مناظره

پس از اینکه نامزدها یک دور و به مدت 4 دقیقه به بیان مطالب خود پرداختند، بخش دوم مناظره آغاز شد که به نقد مسائل مطرح شده از سوی نامزدها اختصاص داشت.

قاضی‌زاده: فقر مطلق را در بنیاد شهید رفع کردیم

قاضی زاده هاشمی در بخش دوم تاکید کرد: متاسفانه در دهه ۹۰ وضعیت خوبی طی نکردیم، رشد اقتصادی نزدیک به صفر و ماحصل این شد که ۳۰ درصد سفره ایرانیان کوچک شد. و با وجود اینکه در دولت قبلش ضریب جینی اصلاح شده بود ولی در دولت آقای روحانی بیشتر شد.

وی افزود: ۱۰۰ میلیارد دلار توزیع کردیم اما ماحصلش افزایش رفاه عمومی نشد و به نفع قاچاقچیان سوخت شد یا افرادی که از یارانه بیشتر استفاده می کردند. قطعی برق تابستان و گاز زمستان را هم که بهتر از من می دانید. الان به نحوی رسیده که بخشی از حاملهای انرژی را باید وارد کنیم.

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری تاکید کرد: الان ۳۰ درصد جامعه ایران کمتر از ۱۲ میلیون در آمد دارند و نیازمند کمک هستنند. در برخی خانوارها حتی یک شاغل نیست و برخی هم شغل موثری ندارند. لذا اقدام اساسی توسعه شغل و شاغل کردن حداقل یک نفر از اعضای خانواده و ارتقای وضعیت درآمدی مشاغل است. در دورانی که در بنیاد شهید بودیم فقر مطلق را ریشه کن کردیم.

وی افزود: دو برنامه اصلی داریم: یکی اینکه دارایی‌هایی که در اختیار دولت است ولی برای مردم است مثل شرکت و سهام و زمین را به خود مردم منتقل کنیم و بعد هم اصلاح سازوکارهای مندرج در هدفمندی یارانه ها که ناقص انجام شده است. در دولت احمدی نژاد ارزش یارانه ۴۵ دلار بود بعد شد ۳ دلار و در دولت سید محرومان ۱۱ دلار شد.

امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی در ادامه مناظره گفت: قبل از اینکه ادامه توضیحات را بدهم لازم است بنده هم به نوبه خودم به مردم گیلان و کاشمر بابت حوادث تلخ اخیر تسلیت بگویم. سؤالی که از آقای پورمحمدی و پزشکیان دارم این است که بالاخره این تحریم و روابط سال‌هاست که وجود دارد چرا عملکرد دولت‌های متوبع شما و دولت سیزدهم متفاوت است.

قالیباف: در طرحی که تدوین کرده‌ایم اختیار دست مردم است

قالیباف در بخش دوم مرحله اول گفت: باید بتوانیم یک بیمه فراگیر در حوزه نظام تامین اجتماعی چند لایه درست کنیم. ولی تا آن زمانی که این کار را انجام دهیم باید در همین سالی که در آن هستیم این مشکلات را چه آنهایی که در فقر مطلق هستند و چه آنهایی که زیر خط فقر هستند و چه آنهایی که ضعیف شده‌اند باید کارهای جبرانی انجام دهیم.

وی گفت: دهک‌های پایین نسبت به بالا درآمد شان ۱ به ۱۴ است. در حوزه ثروت دهک‌های بالا ۴۵ برابر دهک‌های پایین ثروت دارند. در مصرف انرژی ۱ به ۲۲ است یعنی بعضی از افراد ۲۲ برابر یک خانواده دیگر انرژی مصرف می‌کنند. این عین بی‌عدالتی و ظلم است. باید به سرعت این مشکل را اصلاح کنیم.

قالیباف ادامه داد: ۴۵ درصد مردم ما خودرو ندارند و بنزین نمی‌گیرند. یک خانواده چهار نفر هستند و شش خودرو دارند.خانواده‌هایی را داریم در سال ۱۴۰ میلیون تومان یارانه بنزین می‌گیرند. خانواده‌ای هم داریم یک ریال نمی‌گیرد. 

وی گفت: نزدیک به ۴۰ درصد انرژیمان را بد مصرف می‌کنیم و از دست می‌دهیم. این برای خانواده ها است اجازه بدهیم هر خانواده‌ای هر چقدر دارد از استاندارد کمتر مصرف می‌کند به خودش برگردد. 

وی ادامه داد: در آن طرحی که تدوین کرده‌ایم اختیار دست مردم است. هر کسی که صرفه‌جویی کرده است خودش تصمیم بگیرد این میزان متر مکعب گاز یا این مقدار از انرژی در بنزین یا در برق را با هم تبادل کند.

قالیباف تصریح کرد: ما این ظرفیت را در این سکو برایش فراهم کردیم این‌ها را به هم تبدیل کند می‌خواهد آن را در بازار مشترکی که برای مربوط به انرژی‌ها است می‌خواهد بدهد. مهم این است که این انفال باید به نفع مردم و بعد هم بقیه آن دولت این‌ها را در تولید و در سرمایه‌گذاری که کیک اقتصاد را بزرگ کنیم.

پورمحمدی: چرا با سکوت و پاک کردن صورت‌مسئله، می‌خواهید از مشکلات بپرید

پورمحمدی در 4 دقیقه دوم فرصت خود، گفت: نمودارها منفی است، همه دوره‌ها نقدینگی بیشتر و تورم بیشتر می‌شود، خط فقر توسعه پیدا می‌کند و دهک‌ها به هم می‌ریزد و فاصله بین غنی و فقیر دارد زیاد می‌شود و تکرار همین حرفاست.

وی ادامه داد: سؤال این است که چرا به علت‌ها نمی‌پردازیم و چرا با سکوت و پاک کردن صورت مسئله می‌خواهیم از مشکلات عبور کنیم؟ ما هنوز حاضر نیستیم به مشکلات اساسی اشاره کنیم و بپردازیم. بر روی یارانه سوخت ۱۲۰ میلیارد دلاری باید توجه کنیم.

کاندیدای چهاردهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری افزود: موقعی که در شورای عالی امنیت ملی بحث fatf مطرح شد، بنده و آقای طیب‌نیا دعوت شدیم و مفصل درباره مشکلات بحران تبادل مالی صحبت کردم و گفتم که اگر برجام هم نباشد، این قصه ما را گرفتار می‌کند. بحث من این است که باید اصل مسئله و مشکل را بپذیریم.

پورمحمدی همچنین تصریح کرد: برادر عزیزمان، آقای جلیلی از اول نسبت به بحث تحریم و اینطور مسائل مواضعشان مشخص است.

وی خطاب به پزشکیان، گفت: آقای پزشکان وقتی بحث برجام شد، همچنان بر طبل شیپور پیروزی زدیم، اما موضع بنده درباره برجام روشن است و می‌گویم از هر روزنه ۲ درصدی یا ۳ درصدی باید از حق ملت دفاع کرد و باید به قدرت به جنگ کسانی رفت که حق مردم را ضایع می‌کنند. آقای پزشکیان در ستادشان غلغله است و همه منتظر پست! ولی آقایان گفتند همه مشکلات حل می‌شود و از فرصت خنثی‌سازی تحریم استفاده نکردند.

وی اضافه کرد: آقای پزشکیان همین‌ها دور شما آمدند، شما که خیلی کارشناس نیستید، این‌ها می‌خواهند اداره کنند نگاهشان به روابط خارجی مشخص است که بزرگنمایی می‌کنند و خودشیفتگی دارند و از طرفی هم به خنثی‌سازی تحریم‌ها توجه نکردند.

زاکانی: دولت پزشکیان همان دولت روحانی است

زاکانی در ادامه دور اول پاسخ به سؤالات، اظهار کرد: این نموداری است که نشان می‌دهد از همین ابتدای دولت خدمت، نفری ۲۲ میلیون در سال یارانه انرژی به اعتبار طلا داده خواهد شد و فقر مطلق از همین ابتدا ریشه‌کن می‌شود. دهک اول بیش از 2 برابر شرایط ویژه پیدا می‌کند الا کسانی که بخواهند صرفه‌جویی نکنند.

وی افزود: قیمت انرژی کاهش پیدا می‌کند، در حوزه بنزین ۳ هزار تومان حذف و ۱۵۰۰ تومان خواهد شد، و سایر قیمت‌ها هم تغییر نخواهد کرد.

این نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری گفت: درباره پرداخت یارانه به زنجیره؛ به انتهای زنجیره غلط است، من معتقدم باید به حلقه ماقبل زنجیره یعنی مصرف‌کننده پرداخت کنیم. 

زاکانی مطرح کرد: آقای پورمحمدی آدرس غلط می‌دهد؛ آن نکات جدی را در زمان خودش باید بحث کنیم.

وی بیان کرد: مشاوران آقای پزشکیان در جلسه‌شان گفتند که دولت آقای رئیسی سه سال فلاکت‌بار بود. خود آقای پزشکیان نماینده، وزیر و ... بودند؛ بهتر است پاسخگو باشند به‌جای مطالبه و توصیه‌های اخلاقی.

این نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری گفت: دوره سیاه هشت‌ساله روحانی کشور را بر باد داد و سه سال دولت آقای رئیسی از آن هشت سال بهتر است و شهید رئیسی از آقای رئیسی زنده مؤثرتر است.

زاکانی عکسی از صف‌های سبد کالا در دولت روحانی نشان داد و گفت: این‌ها مردم را بیچاره کردند و به فلاکت کشاندند و مسکن مهر را مزخرف گفتند ولی اکنون در ستاد آقای پزشکیان هستند. گفتند با فساد مبارزه می‌کنیم ولی وقتی برادر آقای رئیس‌جمهور وقت را می‌خواستند احضار کنند، آقای رئیس‌جمهور گفت اگر او را احضار کنید من اعلام جنگ می‌کنم.

پزشکیان: با این دعواها و اختلافات مشکلات ما حل نمی‌شود

پزشکیان در بخش دوم صحبت های خود عنوان کرد: با این دعواها و این اختلافات مشکلات ما حل نمی‌شود و این وضعیت سفره مردم است که در زمان آقای دولت شهید رئیسی این اتفاقات افتاده است.

وی افزود: بنده وزیر دولت آقای خاتمی بودم از نظر اقتصاد و شاخص بروید آن زمان را نگاه کنید، ما چرا به اینجا رسیده‌ایم برای اینکه بیخود با یکدیگر دعوا می‌کنیم.

وی در ادامه گفت: هر کسی به ستاد بنده بیاید بنده آن را می‌پذیرم برای اینکه می‌خواهم رای بگیرم اما آن چیزی که به آن عمل می‌کنیم سیاست‌های کلی مقام معظم رهبری است و این خط قرمز ماست.

وی افزود: ما در همین تهران اگر مناطق محروم را نگاه کنید متوجه می‌شوید چه وضعیتی دارند، یعنی ما چابهار خوزستان را سیستان را نمی‌بینیم.

پزشکیان خاطرنشان کرد: اینکه ما باید با تورم چه بکنیم و با شاخص‌ها چه کاری انجام بدهیم؛ این لازمش این است که انسجام داخلی داشته باشیم و دعواها را کنار بگذاریم.

وی افزود: بلوچستان و سیستان و خوزستان و مشهد و تمام اطراف مملکت وضعیتشان خیلی خراب است و و خوزستانی که تمام نفت و گاز کشور از آنجا بیرون می‌آید امکانات ابتدایی مدارس خود را ندارد.

وی تصریح کرد: اگر با دنیا مشکلات خودمان را حل نکنیم بالای چندین میلیارد از بودجه مملکت هدر می‌رود، شما نگاه کنید قطر را و ببینید ما در چه وضعیتی هستیم و آنها در چه وضعیتی هستند، ما اگر دقیقاً قانون را عمل کنیم باید بازنشستگان و معلمان را ببینیم و طبق قانون با آنها عمل کنیم.

وی افزود: چه دولت شهید رئیسی و چه دولت روحانی چرا طبق قانون طبق تورم حقوق‌ها را افزایش ندادند این‌ها واقعیت‌هایی است که وجود دارد، اول باید با مردم صادق باشیم و با شعار دادن مشکلات حل نمی شود.

جلیلی: فقر منجر به بی‌سوادی می‌شود

جلیلی در وقت دوم بخش اول گفت: نکته ای که مردم ما به آن توجه دارند این است که رفاه و رفع فقر مطلق چگونه صورت میگیرد؟ چند مورد توضیح بدهم؛ یک بار این است که ما این را منحصر می کنیم به یک یارانه نقدی یا غیر نقدی؛ خب این بحث های دارد که در قسمت اول توضیح دادم، اما این کافی نیست. 

وی ادامه داد: ما برای ایجاد رفاه و رفع فقر مطلق باید بشناسیم که یک نظام رفاهی در لایه های مختلف باید شکل بگیرد تا آن هدف متعالی صورت گیرد. 

جلیلی اظهار داشت: وقتی شما در ایجاد شرایط اولیه اشتغال مشکل داشته باشید، یعنی یک لایه ای درست شده باشد که فق، بی سوادی و بیماری باهم یک چرخه ای را درست کرده باشند که یک کسی که اگر بیمار میشود، این دچار یک فقر بیشتر بشود، بیسوادی موجب فقر بیشتر شود؛ یا بالعکس.

وی گفت: فقر موجب بیسوادی شود، این چرخه مادامی که وجود داشته باشد حتما شما نمی توانید آن رفاه را داشته باشید.

وی ادامه داد: لذا شما باید در چند لایه از جنبه اشتغال و مبارزه با بیکاری که روش های مختلفی دارد مانند برنامه ملی تامین مالی خرد مشاغل تولیدی، مشاغل خدماتی آزاد کار، مشاغل سیار، برنامه ملی صنعت در خانه و مواردی مانند لایحه کمک در آمد معیشت، لایحه فقر و محرومیت زدایی که این کارها باید صورت بگیرد، ورود کنید.

جلیلی مطرح کرد: این یک بحثی است که اهمیت دارد؛ آن چیزی که مهم است این است که چگونه اینها صورت بگیرد زیرا به محض اینکه بگوید ما این چند لایحه را بخواهیم وارد شویم، اولین بحث این است که منابعش کجا است و از کدام در آمد بخواهید انجام دهید؛ بنده این را توضیح می دهم.

قاضی زاده: گویا در تهران فقط تولید دود و سیاستمدار داریم

قاضی زاده هاشمی در بخش سوم صحبت‌های خود گفت: من در ابتدا لازم می‌دانم به شبهه‌ای که درباره شهید رئیسی شد پاسخ دهم. فرق شهید رئیسی با دیگران این بود که با فاسد کنار نمی‌آمد و خودش اولین گزارش دهنده بود و با فساد برخورد می‌کرد.

وی اظهار داشت: اولویت اول ما این است که شما بیمار نشوید و سلامت را گسترش دهیم و ابعاد سلامت هم گسترده است. وظیفه دولت هم این است که موتور ایجاد بیماری‌ها را خاموش کند و آنچه آلودگی ایجاد می‌کند را خاموش کند.

قاضی زاده هاشمی ادامه داد: در تهران با اوضاع زیست محیطی که پیدا کرده کسی نیست که در آن بیمار نشود و تعداد روزهای پاک بسیار اندک است و گویا در تهران فقط تولید دود و سیاستمدار داریم. ما باید باید ورزش را وارد خانواده کنیم و کم تحرکی را از بین ببریم؛ در بنیاد شهید با اجرای همین کار خانواده‌های آسیب پذیر را شناسایی کردیم و برای آنها برنامه گذاشتیم که خیلی خوب بود.

قاضی‌زاده ادامه داد: اگر کسی بیمار شد نباید او را رها کنیم و باید دسترسی عادلانه به خدمات خوب اتفاق بیافتد و پوشش هزینه‌های درمان به صورت یکسان اتفاق بیافتد. باید میزان پوشش بیمه‌ای در دهک‌های پایین را انجام دهیم. در دولت رئیسی 16000 تخت بیمارستانی احداث شد و ظرفیت پزشکی و دندانپزشکی افزایش یافت، هزار پزشک به مناطق محروم اعزام شد و 12 میلیون نفر تحت پوشش خدمات درمان قرار گرفتند. ما وظیفه داریم سه دهک پایین را تحت پوشش قرار دهیم و از اینکه کسی به خاطر درمان دچار فقر شود جلوگیری کنیم.

قالیباف: تحریم یک کاغذ پاره نیست و آسیب‌زننده است

قالیباف هم در بخش سوم سخنانش اظهار داشت: آقای پورمحمدی بنده هم موافقم که تحریم یک کاغذ پاره است و آسیب می زند؛ از این رو با مذاکره موافق هستم، اما مذاکره یک روش مبارزه است.

وی افزود: آمریکا نشان داده همیشه دشمن این سرزمین بوده است. یقین کنیم که با دشمن مذاکره می کنیم اما دشمن است.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری با اشاره به برجام، گفت: به آمریکا اعتماد شد ترامپ بیرون رفت و یک طرفه همه چیز را عمل می کردیم و باید گزارش آن را ارائه می‌دادیم؛ از این رو مجلس اقدام کرد و باعث شد تا کشور از یک بلاتکلیفی درآمد.

قالیباف افزود: در شورای عالی امنیت ملی مصوبه شد که مجلس قانونی بگذارد و قانون اقدام راهبردی تصویب شد. درباره این رابطه رهبر انقلاب فرمودند این قانون به نفع کشور و مردم و صنعت هسته‌ای است و کشور را از بلاتکلیفی بیرون آورده است.

وی ادامه داد: هم نیازداریم رفع تحریم را دنبال کنیم؛ هم در داخل ظرفیتهایی وجود دارد که باید آن طرفیتها را فعال کنیم.

قالیباف تاکید کرد: گفتم که برای حل مشکل تحریم هر جا برویم و هر کجا باید مذاکره کنیم دریغ ندارم. ولی از آن طرف هم این شرط عقل است که این همه امکان در داخل داریم باید استفاده کرد.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری بیان داشت: در سال 104 میلیارد دلار انرژی را هدر می دهیم؛ آیا شرکتهای خارجی اینقدر سرمایه گذاری می‌کنند حتی اگر تحریم نباشد؟

وی ادامه داد: مهم است اجماع سازی داشته باشیم؛ منافع ملی را در حوزه داخلی و خارجی با عقلانیت دنبال کنیم. بنده حتما ظرفیت اجماع سازی و جمع کردن و بستر فراهم کردن را می توانم دنبال کنم.

پورمحمدی: حتما باید با قدرت به میدان مذاکره برویم

پورمحمدی هم در بخش سوم سخنانش خطاب به قالیباف اظهار داشت:‌ داستان اکراین، رقابت چین با آمریکا و ... راه مواصلاتی و خط ابریشم و ... مناسبات قدرتی است که در حال تغییر است.

این نامزد چهاردهمین انتخابات ریاست‌ جمهوری تصریح کرد: نفت را ارزانتر می‌فروشیم و پول ما رانگه می‌دارند! قضایا پیچیده است. آیا تورم و نقدینگی کنترل شد؟ باید به مسائل عمیق‌تر توجه کنیم.

وی با اشاره به اینکه سه پزشک در جلسه ما و از نامزدهای ریاست جمهوری هستند، اظهار کرد: 45 درصد کادر پزشکی در تهران است و این همه مهاجرت در حوزه پرستاران و پزشکان اتفاق افتاد است و اینها مسائلی است که احترام به جامعه در تامین نیازها‌ باید مورد توجه قرار بگیرد.

پورمحمدی گفت: کادر پزشکان مشکلات جدی دارند اما الحمدالله دانش پزشکی و تکنیک و تجربه پزشکی و تجهیزات پزشکی و صنایع دارویی و شبکه آموزش روستایی و تکنولوژی جدید به همراه هوش مصنوعی باید توجه شود. ظرفیت‌های زیادی در کشور و ایده‌ و طراحی و ابتکار زیادی وجود دارد که بایستی به آنها توجه شود.

وی اظهار کرد: حتماً ترامپ شاید بخواهد برگردد. باید در این میدان با قدرت برویم و از فرصتها استفاده کنیم و شکاف لحظه‌ها کنیم؛ نشده است تا اینجا.

زاکانی خطاب به پزشکیان: پدر مردم را شما درآوردید

علیرضا زاکانی هم در بخش سوم سخنانش خطاب به پزشکیان گفت: از توصیه‌های اخلاقی آقای پزشکیان تشکر می‌کنم! ترامپ‌هراسی آقای پورمحمدی راه به جایی نخواهد برد! بعداً ایشان باید توضیح بدهند که با اسناد SFO چه کار کرده است؟! اسنادی که از خارج از کشور به دفتر ایشان آمد و بایگانی شد و باید توضیح بدهند که چه کار کردند؟! که به موقعش بحث خواهیم کرد!

نامزد چهاردهمین انتخابات ریاست‌ جمهوری ادامه داد: مهمترین بخش در حوزه پزشکی نیروی انسانی که سرمایه بزرگی است. بهره‌ورز،‌ پرستاران،‌ ماماها و ... بزرگترین سرمایه ما هستند. ما شبکه بهداشت را تقویت می‌کنیم و پیشگیری مقدم بر درمان است. بیمه پایه رایگان باید دراختیار 15 درصد جامعه قرار بگیرند که بیمه نیستند و 60 درصد مردم بیمه تکمیلی خواهند شد و بیمه‌ها را عمق می‌دهیم.

وی با اشاره به رایگان شدن درمان 40 درصد مردم در دولت خدمت ادامه داد: یک هزار و 54 بیمارستان را در کشور داریم که 184 بیمارستان خصوصی است و نزدیک به 600 بیمارستان دولتی است.

زاکانی اضافه کرد: هزینه بیماران صعب العلاج در دولت خدمت به صورت کامل رایگان خواهند شد و دولت از بخش خصوصی خرید راهبردی می‌کند و مسیر تحول را به سمتی میبرد که سلامت در زندگی افراد بتواند اسباب حفظ و صیانت انجام بشود.

نامزد چهاردهمین انتخابات ریاست‌ جمهوری با بیان اینکه امروز 40 درصد از هزینه‌های درمان از جیب مردم هزینه می‌شود، گفت: این را به بین 20 تا 30 درصد ظرف 4 سال درصد خواهیم رساند.

پزشکیان: نمی‌شود با انسان‌ها به شکل کالا رفتار کرد

مسعود پزشکیان هم در بخش سوم اظهارات خود گفت: در تبریز که رئیس دانشگاه بودم، ساختار روستاها را اصلاح کردیم و در عرض 6 ماه بیش از 600 خانه بهداشت بدون اعتبار و با کمک‌های مردمی ساختیم. با بچه‌های خود در کوهستان‌ها کارگری کردیم و برای اینکه در مناطق محروم کار کنیم عملاً در این مناطق کارگری کردیم.

وی افزود: بحث پزشک خانواده را در این مناطق راه انداختیم. نگاه ما این بود که انسان کالا نیست و نمی‌شود با انسان‌ها به شکل کالا رفتار کرد. 

وی ادامه داد: قبل از ما در قانون برنامه سوم توسعه قرار بود همه چیز به بخش خصوصی واگذار شود و مریض‌ها به بیمارستان می‌آمدند و مرده‌ی آنها نیز تحویل خانواده‌شان نمی‌دادند. ما این را تغییر دادیم و بیمه‌های روستایی را در دولت آقای خاتمی درست کردیم. هرکس سر تخت پول نداشت او را بیمه کردیم. آمبولانس‌ها و مراکز بهداشتی را اصلاح کردیم و برای این روند دستورالعمل نوشتیم. همه این موارد در سیاست‌های مقام معظم رهبری دیده شد.

پزشکیان با اشاره به ایرادات ساختار بیمه‌ای کشور گفت: مجلس و دولت و قوه قضاییه از بخش خصوصی خرید خدمت می‌کنند و وقتی به مردم می‌رسد پول کم می‌آورند. ما خدمت آقای قالیباف رفتیم برای اینکه حداقل درآمدهای ناشی از افزایش یک درصدی مالیات بر ارزش افزوده به این بخش اختصاص پیدا کند. درآمد ناشی از 10 درصد مالیات بر ارزش افزوده مخصوص بیماران صعب العلاج است و اگر این منابعی که بالغ بر 180 هزار میلیارد تومان است،‌ درست تخصیص پیدا کند، مشکلات قابل حل است. ما روند حرکت را در بهداشت و درمان به نفع مردم و محرومان عوض کردیم.

جلیلی: میزان قابل توجهی از تلفات جاده‌ای قابل پیشگیری بوده است

سعید جلیلی در ادامه با بیان اینکه رئیس‌جمهور وظایفی دارد که باید انجام دهد، تشریح کرد: بحث سلامت که در قانون اساسی اشاره شده است که از حقوق مردم است، بحث‌هایی که این‌جا درباره بهداشت مطرح شد، در زمینه وزارت بهداشت دنبال می‌شود ولی خیلی از مسائل بهداشت خارج از وزرات بهداشت است.

وی عنوان کرد: تلفات جاده‌ای متاسفانه حدود ۲۰ هزار نفر در سال است؛ این مقدار تلفات جاده‌ای در هشت سال می گ‌شود اندازه شهدای جنگ تحمیلی ما. قطع عضو هم هست، معلول هست.

جلیلی ادامه داد: به عنوان مثال اگر آلودگی هوا و حوادث جاده ای میزان تلفات جامعه ما را بالا می برد وظیفه کیست که این مشکلات را حل کند؟ میزان قابل توجهی از تلفات جاده‌ای قابل پیشگیری بوده است که وظیفه دولت ماست.

وی در ادامه به یکی سفرهای خارجی خود اشاره کرد و گفت: خاطرم‌ است در یکی از سفرهای خارجی، از مقامات آن کشور سوال کردم چه تعداد تلفات جاده‌ای دارید که پاسخ دادند در سال ۱۷؛ جمعیت آن کشور یک دهم ما بود که تلفات ما هم می توانست ۱۷۰ نفر باشد نه اینکه حداقل ۱۷ هزار نفر باشد.

جلیلی مطرح کرد: در همین ۱۰ سال اخیر یکی از بحث‌هایی که با مردم داشتم، مشخص شد که اشتغال، امنیت شغلی و استرس‌های ناشی از آن بر سلامت مردم تاثیر می‌گذارد؛ چقدر بیماری و فوت به دلیل عوامل اجتمای موثر بر سلامت داشته ایم؟ اگر بیان می کنیم که آلودگی هوا و عادات غذایی، حوادث جاده‌ای می تواند به این اندازه سلامت مردم را تحت تاثیر قرار دهد، چه کسی باید برای سلامت مردم برنامه‌ریزی کند؟

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: یکی از وظایف شورای عالی سلامت به ریاست ‌رئیس‌جمهور همین برنامه ریزی است؛ این اقدامات باید انجام شود نه اینکه صدای مردم درنیاید بلکه وظیفه شما این است که این برنامه ریزی را داشته باشید. وظیفه شما این است که تا جایی که ممکن است از مرگ‌های زودرس و خیلی زودرس جلوگیری کنید.

جلیلی خاطرنشان کرد: اگر ۱۰ سال پیش، رئیس‌جمهور وقت برنامه‌ریزی جدی می‌کرد که ۵ یا ۱۰ سال آینده باید به این نقطه برسیم، درصد قابل توجهی از این مرگ‌ها کم می شد؛ مرگ زودرس یا تلقات و مجروحان جاده‌ای قابل پیپگیری است ولی باید برنامه داشت.

وی با بیان اینکه باید از تکثر نهادهای تصمیم‌ساز کم کنیم، تشریح کرد: ما یک تجربه موفق در شبکه بهداشت داریم و این می تواند الگو در جهان باشد. یادم است از آمریکا آمده بودند از شبکه بهداشت ما الگوبرداری کرده بودند.

قاضی‌زاده: پزشکیان و پورمحمدی بگویند در زمان وزارتشان چه کرده‌اند؟

قاضی‌زاده هاشمی در بخش دیگری از مناظره و پس یک استراحت کوتاه گفت: خطاب به آقایان پورمحمدی و پزشکیان عرض کنم که دارد مغالطه می شود و بحثهای کلی. شما قبلاً جایی بودید، چه کار کردید؟ هر کدام از ما این را باید بگوییم. شماها وزیر بهداشت و درمان و دادگستری بودید؛ شما چه کار کردید؟ هی نگوییم باید و نباید...

وی افزود: با شروع دولت سیزدهم ۲۹۵ هزار معلم جذب شده‌اند. آموزش‌و‌پرورش اصلی‌ترین وزارتخانهٔ ماست و بودجهٔ آن باید از ۹ درصد به ۳۰ درصد افزایش پیدا کند.

قالیباف: برای هر تصمیم نیاز به یک شناخت دقیق از وضعیت موجود است

قالیباف در بخش اول مرحله سوم گفت: برای هر تصمیم نیاز به یک شناخت دقیقی از وضعیت موجود است. متاسفانه در این سال ها بیش از ۱۵ وزیر و سرپرست در آموزش و پرورش جابجا کرده‌ایم. این یکی از اشکالات جدی ما است.  

وی اضافه کرد: همه در این ماجرا مقصر هستند. تقریبا ۱۶ میلیون دانش آموز داریم سرانه بودجه ۱۰ درصد است. امروز بودجه آموزش و پرورش را نسبت به دهه ۷۰ کم کرده‌ایم و این نتیجه مدیریت‌ها و ضعف‌هایی است که داشته‌ایم. رئیس جمهور باید بداند که آموزش و پرورش اساس پیشرفت کشور است. 

وی گفت: وقتی از تقویت آموزش و پرورش سخن می‌گوییم معتقد هستم دو جا مهم است. اول اینکه مدرسه و محیط استاندارد در حوزه کاربردی است. مورد دوم معلم است. بقیه آموزش و پرورش در هر رده‌ای هستند ذیل این موارد تعریف می‌شوند. 

قالیباف بیان کرد: لذا در آموزش و پرورش باید در حوزه محتوا و در حوزه تربیت معلم برنامه‌ریزی و اجرا را باید متمرکز انجام دهیم. سرانه هر دانش آموز بین ۱۶ و ۱۷ میلیون تومان هزینه می‌کنیم بدون اماکن است. استاندارد هم نگاه کنید و ضربدر ۳ کنیم حدود ۴۵ تا ۵۰ میلیون تومان برای هر دانش آموز هزینه می‌کنیم.

وی اظهار کرد: البته که کم است ولی واقعیت این است که آیا خروجی ما به این اندازه‌ای که سرمایه‌گذاری کرده‌ایم اتفاق می‌افتد خیر. 

قالیباف اظهار داشت: همچنین معلم نیز کم داریم. معلم‌هایی که ۳۰ سال تجربه مفید دارند که باید از این‌ها استفاده کنیم وقتی دو مرتبه آن‌ها را فراخوانی می‌کنیم هر ساعت به آن‌ها ۵۰ هزار تومان هزینه می‌دهیم. واقعا با ۵۰ هزار تومان با تجربه‌ای که ۳۰ سال دارند، بگذریم برخی اوقات هم ۶ تا ۷ ماه تاخیر در پرداخت داریم.

پورمحمدی: آموزش‌وپرورش جای رقابت سیاسی و کش‌مکش‌ها نیست

مصطفی پورمحمدی در ادامه این مناظره گفت: بحث آموزش‌وپرورشش و آموزش عالی و نهادهای آموزشی تحقیقاتی و پژوهشی یک مسئله‌محوری برای هر جامعه و رشد و توسعه آن است.

وی افزود: خوشبختانه کشور ما از این ظرفیت در شکل گسترده‌ای برخوردار است، ما اول باید قدردان این تلاش گسترده و این حجم عظیم عناصر و نیروهای دلسوز و متعهد باشیم در بدنه آموزشی کشور باشیم.

نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری ادامه داد: آنچه در کشور ما توسعه و پیشرفت قرار گرفته به برکت نظام آموزشی و پژوهشی ما و تحقیقاتی بوده است، مسئله اساسی، نظام محتوای آموزشی ماست، نظام آموزشی دنیا خیلی متحول شده است، ما واقعاً باید برای بیش از یک میلیون پایوران آموزشی و حدود ۱۷ میلیون دانش‌آموز با یک نظامات بسته مشابه و از بالا اعلام شده، اعمال کنی؟ این اشکال ماست.

پورمحمدی با طرح این پرسش که آیا ما نمی‌توانیم بسیاری از ظرفیت‌های آموزشی اساتید و معلمان را حتی در محتوای تدریس به خودشان واگذار کنی؟ گفت: مثلاً استان‌های مختلف ظرفیت‌های نیرو دارند، اما چند صد نفر باید درآموزش‌وپرورشش بنشینند و نظامات آموزشی را طراحی کنند؟

وی تأکید کرد: باید نظام آموزشی را تغییر دهیم، برای رشد وکیفیت‌بخشیی و قوه ابتکار و خلاقیت که امروز عمده سرمایه جهش انسانی دنیاست که در ایران هم ظرفیت فوق‌العاده‌ای داریم.

نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری ادامه داد: نکته دومی که خیلی مهم است این است که واقعاً آموزش‌وپرورش جای رقابت سیاسی، جناحی و کشمکش‌ها نیست، جایی است که نقش بسیار مادر و کلیدی دارد، آموزش‌وپرورش را باید با سیاست‌های مادر و روشن هدایت کنیم. همه سرمایه و نیروی انسانی ما فرزندانمان هستند.

زاکانی: آموزش‌وپروش هزینه نیست؛ سرمایه‌گذاری است

علیرضا زاکانی در ادامه مناظره اظهار کرد: آینده کشور امروز در نظام تعلیم‌وتربیت مشخص خواهد شد و تعلیم‌وتربیت، نظام پیشران تحولات کشور است.

وی افزود: تعلیم‌وتربیت از خانواده شروع می‌شود و در مسجد، مدرسه، دانشگاه، حوزه، رسانه و تمام‌ فضاهایی که انسان می‌تواند بیاموزد و یا بیاموزاند این تعلیم‌وتربیت ادامه پیدا می‌کند.

این نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری با بیان اینکه رکن آموزش‌وپرورش یک اساس ویژه‌ای دارد که می‌تواند نقش خاصی را در آینده کشور ادا کند، گفت: هر کسی که می‌خواهد به آینده کشور نگاه کند باید با آموزش‌وپرورش آن نگاه کند.

زاکانی با بیان اینکه مشکلات متعددی در آموزش‌و‌پرورش داریم، گفت: تعلیم‌وتربیت نظام پیشران کشور است. نگاه را باید به آموزش‌وپرورش تغییر داد؛ آموزش‌وپرورش هزینه نیست بلکه سرمایه‌گذاری است.

وی ادامه داد: شروع اصلاح ما در آموزش‌وپرورش باید از کلاس‌ها باشد و نه از ستاد، در کلاس مهم‌ترین رکن، معلم و دانش‌آموز است لذا فقط محتوا نیست.

نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری تصریح کرد: باید به دانش‌آموز حق داد تا حرف بزند؛ باید منزلت و معیشت و جایگاه و رشد معلم حفظ شود تا معلمی بر تاج اشتغال‌های کشور بنشیند و بر نقطه برتر منزلت و کارکردی داشته باشد.

زاکانی تصریح کرد: سند تحول در حوزه عدالت آموزشی است که به ساحت‌های شش‌گانه که به معلم، محتوا و محیط می‌پردازد، نقش‌آفرین باشد. در این بخش دو نگاه وجود دارد. نگاه مکانیکی که دانش‌آموزان آموزش و تربیت می‌شوند و نگاه دوم نگاه خلاقانه، مهارت و توانمندی‌های آموزشی است که جز از طریق یک معلم توانمند، امکان‌پذیر نیست.

پزشکیان: وزیر آموزش و پرورش باید قوی‌ترین عضو کابینه باشد

مسعود پزشکیان در ادامه این مناظره تاکید کرد: من در تبریز رییس دانشگاه بودم و به دلیل عملکرد معاون سلامت شدم، در ادامه علیرغم اینکه عضو هیچ حزبی نبودم اما وزیر بهداشت دولت آقای خاتمی شدم در حالیکه در همان زمان افرادی حزبی بسیار زیادی وجود داشتند اما به دلیل سوابق و عملکردم به عنوان وزیر بهداشت انتخاب شدم.

وی گفت: در تمام این سال‌ها کار کردم و عملکرد خوبی داشتم لازم باشد اسناد آن وجود دارد و نگاه و رویکردم در تمام این سال‌ها حمایت از محرومان و فقرا بوده‌ است.

پزشکیان درباره سیاست‌ها در نظام آموزش و پرورش ادامه داد: آنچه که مهم است این است که بچه و دانش آموزی که در منطقه محروم تحصیل می‌کند با بچه و فرزند یک مسئول سرویس یکسان می‌گیرد یا نه؟ اگر سرویس‌ها و خدمات و امکانات یکسان نباشد نمی‌توان مشکلی را حل کرد، اگر سفره مسئول و مردم جدا باشد، مشکل حل نمی‌شود چون درد را نمی فهمیم. درحالیکه مدارس در مناطق محروم یک امکانات معمولی را هم ندارد اما در منطقه‌ای مانند تهران ١٠٠ میلیون تومان برای کلاس اول هزینه می‌شود.

وی با بیان اینکه اگر ما کشور اسلامی هستیم فرزندان ما در مناطق محروم باید همان خدماتی را دریافت کنند که عین همان خدمات به فرزندان مسئولان می‌رسد، گفت: ۸۰ درصد نفرات برتر کنکور از مدارس غیرانتفاعی هستند چرا که ما به مدارس دولتی درست خدمات ارائه نمی‌دهیم. چراکه در حق آنها بی‌انصافی می‌کنیم.

وی افزود: از سوی دیگر به وضعیت معلمان هم رسیدگی نمی‌کنیم و چند شغله هستند و به همین دلیل در ارتباط با دانش آموزان به مشکل می‌خورند. همانطور که آقای قالیباف گفت امکان ندارد در بی ثباتی مدیریت این برنامه‌ها را اجرا کرد و وزیر آموزش و پرورش باید قوی‌ترین و دلسوزانه ترین عضو کابینه باشد.

وی تاکید کرد: دانش آموز باید یاد بگیرد که مشکلات را حل کند و ارتباطات برقرار کند با تیم کار کند و توان مدیریت داشته باشد اما در مدارس نخبگان و سمپاد هم عده‌ای بالا می آیند تک بعدی هستند و با هر مشکلی قهر می کند و کار را رها می کنند و فکر می‌کنند که تافته جدا از بافته هستند.

جلیلی: اگر ما واقعا باور داریم که کشور باید پیشرفت و جهش داشته باشد باید کار را از مدرسه شروع کنیم

سعید جلیلی نیز در ادامه عنوان کرد: همین هزینه فعلی آموزش‌وپرورش را اگر تقسیم کنیم بر تعداد دانش‌آموزان، میزانش بیشتر از میزان هزینۀ دانش‌آموز در مدرسۀ غیرانتفاعی شمال شهر است. پس هزینه می‌کنیم ولی استفادۀ لازم را نمی‌بریم.

قاضی‌زاده هاشمی: وقت دانش‌آموزان را در دوران آموزش تلف می‌کنیم

سید امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی نیز ضمن تاکید بر افزایش بهره‌وری در آموزش و پرورش تاکید کرد: باید بتوانیم بهره‌وری را در آموزش‌وپرورش ارتقا دهیم. 

وی افزود: باید افراد را به سرعت به بازار کار برسانیم. باید آموزش عالی و حوزه نخبگی را به اقتصاد پیوند بزنیم. برای جلوگیری از فرار نخبگان باید درآمدشان را افزایش دهیم.

قالیباف: باید به‌جای تنش به‌سمت گشایش برویم

محمد باقر قالیباف عنوان کرد: وقتی دوقطبی راه می‌اندازیم و حتی خدمت‌گزار مدرسه را هم به‌خاطرش جابه‌جا می‌کنیم، پیشرفت نمی‌کنیم.

وی افزود: وقتی حرف از اجماع‌سازی می‌زنیم، باید در چهارچوب انقلاب اسلامی باشد.

نامرد انتخابات ریاست جمهوری تاکید کرد: طرح هرچقدر خوب باشد، اگر مجری اشتباه کند عقب‌گرد است.

پورمحمدی: در حوزه‌های آموزشی نیازمند وفاق هستیم

مصطفی پورمحمدی نیز با اشاره به اهمیت حوزه آموزش و پرورش خاطرنشان کرد: حوزهٔ آموزش‌وپروش عاطفی است و باید با روابط انسانی برخورد کرد. نسل امروز با من فرق می‌کند. من باید این واقعیت را بفهمم.

به گفته وی، ما حوزهٔ آموزش را می‎‌بندیم؛ خلاقیت در این حوزه از بین می‌رود. ما باید رفتارمان باید عوض بشود.

نامزد انتخابات گفت: اگر از مسیر غیروفاق برویم به شدت مشکلات زیاد می‌شود و راه‌گشا نخواهد بود. گفته‌ها و عمل ما یکی نیست. یک نظام لَخت مدیریتی داریم که باید منظم شود.

زاکانی: می‌شود مدارس دولتی را مثل دانشگاه‌های دولتی برتر از مراکز خصوصی کنیم

علیرضا زاکانی هم در ادامه بیان کرد: در اندیشه‌ورزی و نظریه‌پردازی باید از ظرفیت‌های حوزۀ علمیه استفاده کنیم. ما ۲ زیست بوم را باید پیش ببریم، یکی زیست‌بوم نوآوری و دیگری زیست‌بوم اندیشه‌ورزی. 

وی ادامه داد: در حوزۀ آموزش عالی توجه به استاد و دقت در منزلت او باید مورد توجه باشد. باید نیازمندی‌های او را تامین کرد نمی‌شود استاد ۱۳ تا ۱۴ میلیون حقوق بگیرد. 

نامزد انتخابات ریاست جمهوری تاکید کرد: آموزش عالی و حرکت در مسیر میدان دادن به دانشجو و استاد باید به گونه‌ای باشد که یک کارخانه انسان‌سازی را مدیریت کنیم. 

به گفته زاکانی، در دولت خدمت این میدان و محوریت برای دانشگاه و حوزه رقم خواهد خورد.

پزشکیان: تحقیقات دانشگاهی منطبق با واقعیات جامعه نیست

مسعود پزشکیان گفت: ما در دانشگاه فقط روی تئوری و تحقیق کار می‌کنیم و نیاز است روی عمل‌گرایی و کارکردهایی هم کار کنیم. لازم است دانشگاه بر حسب نیاز جامعه باشد.

بنابر گفته‌های این نامزد انتخابات ریاست جمهوری، با این حقوق‌ها هیئت علمی دانشگاه‌ها نمی‌توانند زندگی بکنند.

جلیلی: از ترم آینده برای دانشگاه‌ها مأموریت تعریف می‌کنیم

سعید جلیلی گفت: یکی از برنامه‌های اصلیِ ما این است که از ترم آینده برای دانشگاه‌ها مأموریت تعریف کنیم و نهضت حل مسائل کشور را راه‌اندازی کنیم.

وی افزود: یکی از مسائلی که دانشگاه باید در آن پیش‌قدم شود، ایجاد شغل برای دانشجویان و دانش‌آموختگانِ همان دانشگاه است.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری عنوان کرد: اگر هزینه‌ای که در دستگاه دیوان‌سالاری هدر می‌رود را به دانش‌آموختگان علوم انسانی بدهیم، بسیاری از مشکلات کشور حل می‌شود.

قاضی‌زاده: می‌خواهم دولت شهید رئیسی را ادامه دهم

سید امیرحسین قاضی زاده هاشمی نیز در بخش پایانی دوم مناظره انتخابات ریاست جمهوری عنوان کرد: اگر محافل و جریانات قدرتمندی که امروز حامیان برخی نامزدها هستند چوب لای چرخ دولت نمی‌گذاشتند دور دوم هدفمندی یارانه‌ها اجرا شده بود و وضع فقر این شکل نبود.

وی افزود: ۲کار بعد از ریاست‌جمهوری داریم یک بزرگ‌کردن سفرهٔ‌ مردم و یکی هم توزیع عادلانهٔ درآمدهای کشور است.

قاضی زاده تاکید کرد: این را بدانید آزادی‌های اجتماعی سیاسی با قدرت اقتصاد مردم ممکن است. عدالت اقتصادی با قدرتمندکردن خانوارهای ایرانی صورت می‌گیرد.

وی ادامه داد: مردم مقایسه کنید سال ۱۴۰۰ که کار به شهید رئیسی سپرده شد وضعیت معیشت و آرامش شما نسبت به قبل از آن بهتر یا بدتر شده؟ فکر می‌کنم جواب شما با جو رسانه‌ای فرق می‌کند.

وی افزود: من می‌خواهم دولت شهید رئیسی را ادامه دهم. شما هم جرئت این را دارید که بگویید دولت سوم آقای روحانی را ادامه دهید؟ تیم امنیتی حاکم در دولت روحانی، در ستاد آقای پزشکیان هستند؛ هرکسی با نزدیکانش شناخته می‌شود.

 

قالیباف: برنامه داریم در حوزۀ معیشت نگذاریم سفرۀ مردم کوچک‌تر شود

محمد باقر قالیباف در بخش پایانی مناظره خاطر نشان کرد:انصاف و عدالت این است که افزایش حقوق‌ها براساس تورم باشد. با یک رفاه‌کارت درمان، معیشت و دسترسی به کالاهای اساسی را تامین می‌کنیم.

وی افزود: ما می‌توانیم به همۀ کسانی مسکن ندارند یک قطعه زمین رایگان بدهیم.

قالیباف تاکید کرد: ما واحدهای کوچک ۷۵ متری پیش‌بینی می‌کنیم که زوج‌های جوان در ۳ سال اول زندگی بدون اجاره در آن‌ها زندگی کنند.

به گفته وی، مصمم هستیم واردات خودرو را انجام دهیم تا رقابت بین خودروساز داخل و خودروهای خارجی باشد. 

نامزد انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: اتباع غیرمجاز آسیب‌های جدی در حوزۀ اجتماعی می‌زنند. ما باید مرزهای شرقی با افغانستان و پاکستان را با یک دیوار ببندیم که امنیت برقرار شود.

وی افزود: برای سال ۱۴۱۴ برنامه داریم که پایتخت دوم ایران را به‌عنوان پایتخت اقتصادی و فناوری در سواحل دریای عمان ایجاد کنیم.

 

زاکانی: مشکل مسکن را ۵ ساله حل می‌کنم

علیرضا زاکانی نیز در بخش پایانی مناظره تاکید کرد: آماده‌ام با روحانی و تمام بانیان وضع اسفناکِ موجود مناظره کنم.

وی افزود: پیرامون برخی نامزدها کسانی هستند که اسباب جروبحث‌ها را فراهم می‌کنند.

پورمحمدی: وضعیت فعلی باید با بهره‌گیری از امکانات موجود بهبود یابد

مصطفی نورمحمدی در پایان مناظره تاکید کرد: کسانی که می‌خواهند اصلاحات انجام دهند باید ساختار اداری را خوب بشناسد و باید وضعیت فعلی باید با بهره‌گیری از امکانات موجود بهبود یابد.

وی افزود: مسائل را به مدیران دست سوم و چهارم سپرده‌ایم. باید دولت را چابک‌سازی کنیم.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری بیان کرد: کسی که می‌خواهد اصلاحات اساسی انجام دهد باید روش‌ها را بلد باشد.

 

پزشکیان: ما باید مردم را در کارها مشارکت دهیم

مسعود پزشکیان در پایان تصریح کرد: در دورهٔ خاتمی فرار مغز نبود بلکه از مغزها می‌آمدند داخل.

به گفته وی، من در دولت آقای خاتمی بودم؛ مردم خودشان می‌دانند وضع چطور بود؛ اگر بد بوده به همین کاندیداها برای ادامه وضعیت کنونی رای بدهند.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری تأکید گرد: ما باید مردم را مشارکت دهیم. مردم باید باور کنند ما می‌خواهیم برایشان کار کنیم.

وی افزود: مردم از ما ناراضی هستند چون برایشان پرونده درست می‌کنیم و به آنها انگ می‌چسبانیم؛ گروه Z درست می‌شود F درست می‌شو‌د.

جلیلی: همه را به مشارکت گسترده در انتخابات دعوت می‌کنم

جلیلی در پایان خاطرنشان کرد: امروز ۲ رویکرد وجود دارد؛ یک رویکرد به پیشرفت اعتقاد دارد یک رویکرد می‌ترسد و می‌گوید نمی‌شود .

وی ادامه داد: اینطور نیست که برخی می‌گویند ما زبان نسل زد را نمی‌فهمیم و آن‌ها هم زبان ما را نمی‌فهمند. هردو زبان هم را می‌فهمیم.

نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری افزود: من از تک‌تک مردم دعوت می‌کنم به مشارکت گسترده در انتخابات. هرچقدر مردم بیشتر مشارکت کنند آثار و برکات این کار بیشتر خواهد شد.نوشته شده توسط alibagherikahkesh.blog.ir
ساخت وبلاگ در بلاگ بیان، رسانه متخصصان و اهل قلم

🌐 پایگاه خبری بوعلی 🌐

🖤بِسۡمِ ٱللَّهِ ٱلرَّحۡمَٰنِ ٱلرَّحِیمِ❤️ یَا رَفِیقَ مَنْ لا رَفِیقَ لَهُ🖤

🌐 پایگاه خبری بوعلی 🌐

نٓۚ وَٱلۡقَلَمِ وَمَا یَسۡطُرُونَ
متولد 1996 در MIS ، خبرنگار و روزنامه نگار
شناسه الکترونیکی ثبت ملی محتوای دیجیتال( کد شامد): 1-1-765329-64-0-1
در جنگ سخت، جسمها به خاک و خون کشیده میشوند و روح ها پرواز میکنند و میروند به بهشت؛ اما در جنگ نرم، اگر خدای نکرده دشمن غلبه بکند، جسمها پروار میشوند و سالم میمانند، و روح‌ ها میروند به قعر جهنم؛ فرقش این است؛ لذا این خیلی خطرناک‌تر است.
نوشتن، یک عمل هنرى است ؛زیادتر نگویید از آنچه که هست، از آنچه که باید و شاید. منصف باشیم؛ عادل باشیم. این‏ها آن وظایف ماست

🌻🌹🌹🌻🌹🌹🌻🌹🌹🌻🌹🌹🌻

💮بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ💮

اَللَّـهُ لَا إِلَـٰهَ إِلَّا هُوَ الْحَیُّ الْقَیُّومُ ۚ لَا تَأْخُذُهُ سِنَةٌ وَلَا نَوْمٌ ۚ لَّهُ مَا فِی السَّمَاوَاتِ وَمَا فِی الْأَرْ‌ضِ ۗ مَن ذَا الَّذِی یَشْفَعُ عِندَهُ إِلَّا بِإِذْنِهِ ۚ یَعْلَمُ مَا بَیْنَ أَیْدِیهِمْ وَمَا خَلْفَهُمْ ۖ وَلَا یُحِیطُونَ بِشَیْءٍ مِّنْ عِلْمِهِ إِلَّا بِمَا شَاءَ ۚ وَسِعَ کُرْ‌سِیُّهُ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْ‌ضَ ۖ وَلَا یَئُودُهُ حِفْظُهُمَا ۚ وَهُوَ الْعَلِیُّ الْعَظِیمُ ﴿٢٥٥﴾
لَا إِکْرَ‌اهَ فِی الدِّینِ ۖ قَد تَّبَیَّنَ الرُّ‌شْدُ مِنَ الْغَیِّ ۚ فَمَن یَکْفُرْ‌ بِالطَّاغُوتِ وَیُؤْمِن بِاللَّـهِ فَقَدِ اسْتَمْسَکَ بِالْعُرْ‌وَةِ الْوُثْقَىٰ لَا انفِصَامَ لَهَا ۗ وَاللَّـهُ سَمِیعٌ عَلِیمٌ ﴿٢٥٦﴾
اللَّـهُ وَلِیُّ الَّذِینَ آمَنُوا یُخْرِ‌جُهُم مِّنَ الظُّلُمَاتِ إِلَى النُّورِ‌ ۖ وَالَّذِینَ کَفَرُ‌وا أَوْلِیَاؤُهُمُ الطَّاغُوتُ یُخْرِ‌جُونَهُم مِّنَ النُّورِ‌ إِلَى الظُّلُمَاتِ ۗ أُولَـٰئِکَ أَصْحَابُ النَّارِ‌ ۖ هُمْ فِیهَا خَالِدُونَ ﴿٢٥٧﴾

🌹🌻🌻🌹🌻🌻🌹🌻🌻🌹🌻🌻🌹

بایگانی
نویسندگان
آخرین نظرات
  • ۱۵ تیر ۰۳، ۱۲:۱۱ - اهورا هستم
    درود
logo-samandehi پایگاه اطلاع‌رسانی دکتر سعید جلیلی

به گزارش پایگاه خبری بوعلی ؛ دومین مناظره نامزدهای چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری دقایقی بعد از ساعت 20 پنج شنبه شب با حضور 6 نامزد این انتخابات آغاز شد.

اقامه نماز جماعت نامزدهای انتخابات قبل از مناظره

نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری نماز مغرب و عشا را پیش از برگزاری مناظره در سازمان صداوسیما اقامه کردند.

شماره صندلی نامزدها

قرعه‌کشی جایگاه کاندیداها، چهارشنبه ۳۰ خرداد با حضور نمایندگان کاندیداها انجام شد و صندلی هر یک از آن‌ها در مناظرات مشخص شد که به ترتیب زیر است:

صندلی شماره یک: امیرحسین قاضی زاده هاشمی

صندلی شماره دو: محمدباقر قالیباف

صندلی شماره سه: مصطفی پورمحمدی

صندلی شماره چهار: علیرضا زاکانی

صندلی شماره پنج: مسعود پزشکیان

صندلی شماره شش: سعید جلیلی

قاضی زاده هاشمی: رشد اقتصادی در دهه 90 منفی شد

امیرحسین قاضی‌زاده‌هاشمی در ابتدای این مناظره گفت: ابتدائاً پیروزی تیم والیبال ایران را در دو بازی آمریکا و هلند تبریک می‌گویم که به دنبال تعویض مربی خارجی و آوردن مربی ایرانی بود. نتیجه تکیه به درون کشور و جوانان، پیروزی است. وی افزود: وظیفه حکومت اسلامی این است که نگذارد فقر در جامعه ریشه بدواند و باید به گونه‌ای برنامه‌ریزی کند که برخورد با ریشه‌های فقر انجام شود.

قاضی زاده هاشمی تاکید کرد: متاسفانه در دهه ۹۰ وضعیت خوبی طی نکردیم، رشد اقتصادی نزدیک به صفر و ماحصل این شد که ۳۰ درصد سفره ایرانیان کوچک شد. و با وجود اینکه در دولت قبلش ضریب جینی اصلاح شده بود ولی در دولت آقای روحانی بیشتر شد.

وی افزود: ۱۰۰ میلیارد دلار توزیع کردیم اما ماحصلش افزایش رفاه عمومی نشد و به نفع قاچاقچیان سوخت شد یا افرادی که از یارانه بیشتر استفاده می کردند. قطعی برق تابستان و گاز زمستان را هم که بهتر از من می دانید. الان به نحوی رسیده که بخشی از حامل‌های انرژی را باید وارد کنیم. 

وی تاکید کرد: الان ۳۰ درصد جامعه ایران کمتر از ۱۲ میلیون در آمد دارند و نیازمند کمک هستنند. در برخی خانوارها حتی یک شاغل نیست و برخی هم شغل موثری ندارند. لذا اقدام اساسی توسعه شغل و شاغل کردن حداقل یک نفر از اعضای خانواده و ارتقای وضعیت درآمدی مشاغل است.

وی افزود: دو برنامه اصلی داریم: یکی اینکه داراییهایی که در اختیار دولت است ولی برای مردم است مثل شرکت و سهام و زمین را به خود مردم منتقل کنیم و بعد هم اصلاح سازوکارهای مندرج در هدفمندی یارانه ها که ناقص انجام شده است. در دولت احمدی نژاد ارزش یارانه ۴۵ دلار بود بعد شد ۳ دلار و در دولت سید محرومان ۱۱ دلار شد.

قالیباف: حفظ قدرت خرید خانوار مستقیما به عهده رئیس جمهور است

محمدباقر قالیباف هم در 4 دقیقه اول خود گفت: به هیچ دلیلی و به هیچ بهانه ای نمی شود از عدالت گذشت.

وی ادامه داد: باید بدانیم حق مردم ما یک زندگی خوب است. حتی نه یک زندگی معمولی. واقعیت این است که امروز زندگی بخش قابل توجهی از خانوارهای ما به سختی می گذرد.

قالیباف تاکید کرد: حفظ قدرت خرید خانوار مستقیما به عهده رئیس جمهور است و باید پاسخگو باشد.

وی ادامه داد: کسی که تمام عمر خود را کار کرده و الان بازنشته شده، چرا باید فقیر باشد؟ دولت باید از فقر بازنشستگان جلوگیری کند.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: لایحه بودجه، می تواند زندگی مردم را جابجا کند.

وی ادامه داد: ما حتما باید به میزان رشد و تورم، در افزایش حقوق افراد تلاش کنیم.

پورمحمدی:حجم از توزیع یارانه مشکلات اقتصادی را بیشتر کرده است

مصطفی پورمحمدی هم در وقت اول خود گفت: این حجم از توزیع یارانه مشکلات اقتصادی را بیشتر کرده است.

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: خدمات رسانی عدالت محور مسئله اساسی برای همه دولت‌ها است

وی با بیان اینکه خدمات رسانی باید به همه طبقات با عدالت باشد، تاکید کرد: این نوع توزیع سبب گسترش دهک های ضعیف و غنی‌تر شد برخی اغنیا شده است.

پورمحمدی تصریح کرد: نقل انتقال مالی مثل اف ای تی اف چشمه دیگری از محدودیت برای کشور ما شد.

وی افزود: کل اقتصاد ما در این ۱۰ -۱۵ سال قفل شده است. دوستانی که در مناظرات هستند یا به تحریم بی توجه بودند، یا به اقتصاد مقاومتی فرموده رهبری توجه نداشتند. کاری کردند که هنوز مردم به انتخابات توجه ندارند.

این نامزد انتخابات با بیان اینکه باید به اعتماد سازی‌مان برگردیم، گفت: باید برای خنثی سازی تحریم‌ها تلاش کنیم.

زاکانی: آدرسی که آقای پورمحمدی می‌دهد آدرس غلطی است

علیرضا زاکانی هم در وقت اول خود ضمن تسلیت حوادث تلخ اخیر، گفت: مردم ما کشوری ثروتمندیم. مشکلمان این است که این ثروت را درست توزیع نمی‌کنیم. آدرسی که آقای پورمحمدی می‌دهد غلط است و لذا زیاد توجه نکنید زیرا بیراهه است. کل این شعارها قبلاً داده شده است.

وی افزود: یارانه خانوار در حوزه بنزین، گاز و در حوزه برق، درست در کشور توزیع نمی‌شود. ما یک بسته داریم به نام بسته رفاه که هم یارانه طلایی داریم؛ توزیع عادلانه یارانه انرژی. هم ناظر به معیشت و مسکن و اشتغال و سلامت و تفریح مردم بسته داریم.

زاکانی گفت: این صحبت ها که می‌شود از موضوع جلسه ما خارج است و معلوم نیست چقدر به کار مردم بیاید. 

زاکانی بیان کرد: ما یک یارانه طلایی داریم؛ فقط در بحث خانوار، اگر بنزین، گاز و برق را که در نظر بگیرید، به خانواده سه نفره معادل ۳۰ گرم در سال یارانه می‌رسد. یعنی خانواده ۵ نفره ۱۱۰ میلیون یارانه در سال دارد؛ نقدینگی را هم زیاد نمی‌کند و از مالیات معاف است.

وی ادامه داد: به میزان انتقال از سوختهای فسیلی به سمت سوختهای پاک هم سود مردم بیشتر می شود. برای همه روستاییان و عشایر و بازنشستگان ثروت ایجاد می شود. چرا دلمان نمیخواهیم مردم ثروتمند شوند.

زاکانی اظهار کرد: البته یارانه انرژی بخش تولید در سر جای خودش هست و من فقط درباره این سه قلم در خانوار صحبت کردم. با این روش فقر مطلق هم قطعاً ریشه کن می شود. ۱۰۰ درصد مردم بهره مند می شوند؛ هرکسی خواست صرفه جویی کند و هر کسی خواست بیشتر مصرف کند از بقیه بگیرد و تنظیمش هم با دولت است.

پزشکیان: اگر ندانیم کجا را می‌خواهیم نگاه کنیم مسائل حل نمی‌شود

مسعود پزشکیان هم در بخش ابتدایی این مناظره خاطرنشان کرد: بنده هم تسلیت عرض می‌کنم حوادثی را که اتفاق افتاده است.

وی افزود: قدم اول این است که باید ببینیم کجاییم، آن چیزی که آمارها نشان می‌دهد وضعیت ما را اگر دوربین‌های شما این را نشان بدهد این است که مصرف د‌هک بالا و دهک پایین به شدت وحشتناک است، مصرف د‌هک پایین و دهک های بالا اختلاف بسیار بالایی با یک دیگر دارند و کسانی که توانمند هستند بیشترین امکانات را دارند.

وی در ادامه گفت: در بحث جمعیت زیر خط فقر هم وضعیت ما بدتر شده است و این وضعیت استان‌های ماست و مناطقی که در حاشیه هستند به شدت وضعشان خراب است.

پزشکیان تصریح کرد: اگر ندانیم کجا را می‌خواهیم نگاه کنیم مسائل حل نمی‌شود ولی در اجرا این واقعیتی است که در طول زمان اتفاق افتاده است، آمار و ارقام کاملاً گویاست که کجا قرار داریم.

وی افزود: قدم اول این است که به یک زبان مشترک برسیم و اختلافات را کنار بگذاریم دولت منابعی را که تقسیم می‌کند باید هدفمند به آن مناطقی که هست بدهد.

پزشکیان عنوان کرد: بانک‌ها ۵۵ درصد وام‌ها را به تهران می‌دهند و باقی مانده منابع را برای کل کشور هزینه می‌کنند این یعنی توسعه در شهرهای بزرگ و تهران و عدم توسعه در دیگر شهرها صورت می‌گیرد.

وی در ادامه گفت: با مدیریت خود مردم و دانشگاهیان و کارشناسان مسائل حل می‌شود، نسخه‌ای که باید داد به این سادگی نیست ولی قطعاً باید یارانه‌ها را هدفمند کرد و به درک‌های پایین داد و اجازه نداد درک‌های بالا یارانه بیشتر بگیرند.

جلیلی: خیلی از کسانی که درآمد زیادی دارند از مالیات فرار می کنند

سعید جلیلی هم در ابتدای وقت اول خود گفت: آنچه که در باره سوالی که خود مردم داشتند بخواهیم مستقیم پاسخ دهیم این است که دو مثال برای کمک به این خواهم زد؛ وظیفه دولت این است که اگر منابعی دارد این را عادلانه به بهترین شکل بین مردم تقسیم کند.

وی ادامه داد: اگر ما دو خانواده را در این تهران یا در مناطق مختلف کشور مقایسه کنیم، خانواده ای که سه خودرو دارد و یک خانواده ای که ۴ نفر هستند و خودرو ندارند این یک سوال است که آن کسی که سه خودرو دارد ۱۲ برابر خانواده مقابل یارانه دریافت میکند با اینکه مرفه تر است. 

جلیلی افزود: این در شرایطی است که ۴۴ درصد خانواده‌های ما خودرو ندارند و از این یارانه محروم میشوند؛ این حتما درست نیست.

وی ادامه داد: اگر یک خانواده ای ۴ نفره که یک حقوق ۱۲ تا ۱۶ میلیون دارد، نزدیک ۱۰ درصد حقوقش یعنی ۱۶۰۰ میلیون را باید مالیات بدهد.

جلیلی تصریح کرد: درحالی که به خانواده ۴ نفره ۴۰۰ هزار تومان یارانه میدهیم؛ یعنی عملا همان میزان یارانه ای که می‌دهیم مالیات میگیریم، یعنی ۱۶۰۰ در اینجا گرفته می شود.

جلیلی اظهار داشت: این درحالی است که درآمد بسیار زیاد دارند، یا با فرار مالیاتی و شفاف نبودن چرخه مالی، از مالیات فرار میکنند؛ این را می‌خواهم توضیح بدهم که این نشان میدهد که مناسباتی که وجود دارد تصحیح جدی نیاز دارد.

بخش دوم مناظره

پس از اینکه نامزدها یک دور و به مدت 4 دقیقه به بیان مطالب خود پرداختند، بخش دوم مناظره آغاز شد که به نقد مسائل مطرح شده از سوی نامزدها اختصاص داشت.

قاضی‌زاده: فقر مطلق را در بنیاد شهید رفع کردیم

قاضی زاده هاشمی در بخش دوم تاکید کرد: متاسفانه در دهه ۹۰ وضعیت خوبی طی نکردیم، رشد اقتصادی نزدیک به صفر و ماحصل این شد که ۳۰ درصد سفره ایرانیان کوچک شد. و با وجود اینکه در دولت قبلش ضریب جینی اصلاح شده بود ولی در دولت آقای روحانی بیشتر شد.

وی افزود: ۱۰۰ میلیارد دلار توزیع کردیم اما ماحصلش افزایش رفاه عمومی نشد و به نفع قاچاقچیان سوخت شد یا افرادی که از یارانه بیشتر استفاده می کردند. قطعی برق تابستان و گاز زمستان را هم که بهتر از من می دانید. الان به نحوی رسیده که بخشی از حاملهای انرژی را باید وارد کنیم.

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری تاکید کرد: الان ۳۰ درصد جامعه ایران کمتر از ۱۲ میلیون در آمد دارند و نیازمند کمک هستنند. در برخی خانوارها حتی یک شاغل نیست و برخی هم شغل موثری ندارند. لذا اقدام اساسی توسعه شغل و شاغل کردن حداقل یک نفر از اعضای خانواده و ارتقای وضعیت درآمدی مشاغل است. در دورانی که در بنیاد شهید بودیم فقر مطلق را ریشه کن کردیم.

وی افزود: دو برنامه اصلی داریم: یکی اینکه دارایی‌هایی که در اختیار دولت است ولی برای مردم است مثل شرکت و سهام و زمین را به خود مردم منتقل کنیم و بعد هم اصلاح سازوکارهای مندرج در هدفمندی یارانه ها که ناقص انجام شده است. در دولت احمدی نژاد ارزش یارانه ۴۵ دلار بود بعد شد ۳ دلار و در دولت سید محرومان ۱۱ دلار شد.

امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی در ادامه مناظره گفت: قبل از اینکه ادامه توضیحات را بدهم لازم است بنده هم به نوبه خودم به مردم گیلان و کاشمر بابت حوادث تلخ اخیر تسلیت بگویم. سؤالی که از آقای پورمحمدی و پزشکیان دارم این است که بالاخره این تحریم و روابط سال‌هاست که وجود دارد چرا عملکرد دولت‌های متوبع شما و دولت سیزدهم متفاوت است.

قالیباف: در طرحی که تدوین کرده‌ایم اختیار دست مردم است

قالیباف در بخش دوم مرحله اول گفت: باید بتوانیم یک بیمه فراگیر در حوزه نظام تامین اجتماعی چند لایه درست کنیم. ولی تا آن زمانی که این کار را انجام دهیم باید در همین سالی که در آن هستیم این مشکلات را چه آنهایی که در فقر مطلق هستند و چه آنهایی که زیر خط فقر هستند و چه آنهایی که ضعیف شده‌اند باید کارهای جبرانی انجام دهیم.

وی گفت: دهک‌های پایین نسبت به بالا درآمد شان ۱ به ۱۴ است. در حوزه ثروت دهک‌های بالا ۴۵ برابر دهک‌های پایین ثروت دارند. در مصرف انرژی ۱ به ۲۲ است یعنی بعضی از افراد ۲۲ برابر یک خانواده دیگر انرژی مصرف می‌کنند. این عین بی‌عدالتی و ظلم است. باید به سرعت این مشکل را اصلاح کنیم.

قالیباف ادامه داد: ۴۵ درصد مردم ما خودرو ندارند و بنزین نمی‌گیرند. یک خانواده چهار نفر هستند و شش خودرو دارند.خانواده‌هایی را داریم در سال ۱۴۰ میلیون تومان یارانه بنزین می‌گیرند. خانواده‌ای هم داریم یک ریال نمی‌گیرد. 

وی گفت: نزدیک به ۴۰ درصد انرژیمان را بد مصرف می‌کنیم و از دست می‌دهیم. این برای خانواده ها است اجازه بدهیم هر خانواده‌ای هر چقدر دارد از استاندارد کمتر مصرف می‌کند به خودش برگردد. 

وی ادامه داد: در آن طرحی که تدوین کرده‌ایم اختیار دست مردم است. هر کسی که صرفه‌جویی کرده است خودش تصمیم بگیرد این میزان متر مکعب گاز یا این مقدار از انرژی در بنزین یا در برق را با هم تبادل کند.

قالیباف تصریح کرد: ما این ظرفیت را در این سکو برایش فراهم کردیم این‌ها را به هم تبدیل کند می‌خواهد آن را در بازار مشترکی که برای مربوط به انرژی‌ها است می‌خواهد بدهد. مهم این است که این انفال باید به نفع مردم و بعد هم بقیه آن دولت این‌ها را در تولید و در سرمایه‌گذاری که کیک اقتصاد را بزرگ کنیم.

پورمحمدی: چرا با سکوت و پاک کردن صورت‌مسئله، می‌خواهید از مشکلات بپرید

پورمحمدی در 4 دقیقه دوم فرصت خود، گفت: نمودارها منفی است، همه دوره‌ها نقدینگی بیشتر و تورم بیشتر می‌شود، خط فقر توسعه پیدا می‌کند و دهک‌ها به هم می‌ریزد و فاصله بین غنی و فقیر دارد زیاد می‌شود و تکرار همین حرفاست.

وی ادامه داد: سؤال این است که چرا به علت‌ها نمی‌پردازیم و چرا با سکوت و پاک کردن صورت مسئله می‌خواهیم از مشکلات عبور کنیم؟ ما هنوز حاضر نیستیم به مشکلات اساسی اشاره کنیم و بپردازیم. بر روی یارانه سوخت ۱۲۰ میلیارد دلاری باید توجه کنیم.

کاندیدای چهاردهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری افزود: موقعی که در شورای عالی امنیت ملی بحث fatf مطرح شد، بنده و آقای طیب‌نیا دعوت شدیم و مفصل درباره مشکلات بحران تبادل مالی صحبت کردم و گفتم که اگر برجام هم نباشد، این قصه ما را گرفتار می‌کند. بحث من این است که باید اصل مسئله و مشکل را بپذیریم.

پورمحمدی همچنین تصریح کرد: برادر عزیزمان، آقای جلیلی از اول نسبت به بحث تحریم و اینطور مسائل مواضعشان مشخص است.

وی خطاب به پزشکیان، گفت: آقای پزشکان وقتی بحث برجام شد، همچنان بر طبل شیپور پیروزی زدیم، اما موضع بنده درباره برجام روشن است و می‌گویم از هر روزنه ۲ درصدی یا ۳ درصدی باید از حق ملت دفاع کرد و باید به قدرت به جنگ کسانی رفت که حق مردم را ضایع می‌کنند. آقای پزشکیان در ستادشان غلغله است و همه منتظر پست! ولی آقایان گفتند همه مشکلات حل می‌شود و از فرصت خنثی‌سازی تحریم استفاده نکردند.

وی اضافه کرد: آقای پزشکیان همین‌ها دور شما آمدند، شما که خیلی کارشناس نیستید، این‌ها می‌خواهند اداره کنند نگاهشان به روابط خارجی مشخص است که بزرگنمایی می‌کنند و خودشیفتگی دارند و از طرفی هم به خنثی‌سازی تحریم‌ها توجه نکردند.

زاکانی: دولت پزشکیان همان دولت روحانی است

زاکانی در ادامه دور اول پاسخ به سؤالات، اظهار کرد: این نموداری است که نشان می‌دهد از همین ابتدای دولت خدمت، نفری ۲۲ میلیون در سال یارانه انرژی به اعتبار طلا داده خواهد شد و فقر مطلق از همین ابتدا ریشه‌کن می‌شود. دهک اول بیش از 2 برابر شرایط ویژه پیدا می‌کند الا کسانی که بخواهند صرفه‌جویی نکنند.

وی افزود: قیمت انرژی کاهش پیدا می‌کند، در حوزه بنزین ۳ هزار تومان حذف و ۱۵۰۰ تومان خواهد شد، و سایر قیمت‌ها هم تغییر نخواهد کرد.

این نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری گفت: درباره پرداخت یارانه به زنجیره؛ به انتهای زنجیره غلط است، من معتقدم باید به حلقه ماقبل زنجیره یعنی مصرف‌کننده پرداخت کنیم. 

زاکانی مطرح کرد: آقای پورمحمدی آدرس غلط می‌دهد؛ آن نکات جدی را در زمان خودش باید بحث کنیم.

وی بیان کرد: مشاوران آقای پزشکیان در جلسه‌شان گفتند که دولت آقای رئیسی سه سال فلاکت‌بار بود. خود آقای پزشکیان نماینده، وزیر و ... بودند؛ بهتر است پاسخگو باشند به‌جای مطالبه و توصیه‌های اخلاقی.

این نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری گفت: دوره سیاه هشت‌ساله روحانی کشور را بر باد داد و سه سال دولت آقای رئیسی از آن هشت سال بهتر است و شهید رئیسی از آقای رئیسی زنده مؤثرتر است.

زاکانی عکسی از صف‌های سبد کالا در دولت روحانی نشان داد و گفت: این‌ها مردم را بیچاره کردند و به فلاکت کشاندند و مسکن مهر را مزخرف گفتند ولی اکنون در ستاد آقای پزشکیان هستند. گفتند با فساد مبارزه می‌کنیم ولی وقتی برادر آقای رئیس‌جمهور وقت را می‌خواستند احضار کنند، آقای رئیس‌جمهور گفت اگر او را احضار کنید من اعلام جنگ می‌کنم.

پزشکیان: با این دعواها و اختلافات مشکلات ما حل نمی‌شود

پزشکیان در بخش دوم صحبت های خود عنوان کرد: با این دعواها و این اختلافات مشکلات ما حل نمی‌شود و این وضعیت سفره مردم است که در زمان آقای دولت شهید رئیسی این اتفاقات افتاده است.

وی افزود: بنده وزیر دولت آقای خاتمی بودم از نظر اقتصاد و شاخص بروید آن زمان را نگاه کنید، ما چرا به اینجا رسیده‌ایم برای اینکه بیخود با یکدیگر دعوا می‌کنیم.

وی در ادامه گفت: هر کسی به ستاد بنده بیاید بنده آن را می‌پذیرم برای اینکه می‌خواهم رای بگیرم اما آن چیزی که به آن عمل می‌کنیم سیاست‌های کلی مقام معظم رهبری است و این خط قرمز ماست.

وی افزود: ما در همین تهران اگر مناطق محروم را نگاه کنید متوجه می‌شوید چه وضعیتی دارند، یعنی ما چابهار خوزستان را سیستان را نمی‌بینیم.

پزشکیان خاطرنشان کرد: اینکه ما باید با تورم چه بکنیم و با شاخص‌ها چه کاری انجام بدهیم؛ این لازمش این است که انسجام داخلی داشته باشیم و دعواها را کنار بگذاریم.

وی افزود: بلوچستان و سیستان و خوزستان و مشهد و تمام اطراف مملکت وضعیتشان خیلی خراب است و و خوزستانی که تمام نفت و گاز کشور از آنجا بیرون می‌آید امکانات ابتدایی مدارس خود را ندارد.

وی تصریح کرد: اگر با دنیا مشکلات خودمان را حل نکنیم بالای چندین میلیارد از بودجه مملکت هدر می‌رود، شما نگاه کنید قطر را و ببینید ما در چه وضعیتی هستیم و آنها در چه وضعیتی هستند، ما اگر دقیقاً قانون را عمل کنیم باید بازنشستگان و معلمان را ببینیم و طبق قانون با آنها عمل کنیم.

وی افزود: چه دولت شهید رئیسی و چه دولت روحانی چرا طبق قانون طبق تورم حقوق‌ها را افزایش ندادند این‌ها واقعیت‌هایی است که وجود دارد، اول باید با مردم صادق باشیم و با شعار دادن مشکلات حل نمی شود.

جلیلی: فقر منجر به بی‌سوادی می‌شود

جلیلی در وقت دوم بخش اول گفت: نکته ای که مردم ما به آن توجه دارند این است که رفاه و رفع فقر مطلق چگونه صورت میگیرد؟ چند مورد توضیح بدهم؛ یک بار این است که ما این را منحصر می کنیم به یک یارانه نقدی یا غیر نقدی؛ خب این بحث های دارد که در قسمت اول توضیح دادم، اما این کافی نیست. 

وی ادامه داد: ما برای ایجاد رفاه و رفع فقر مطلق باید بشناسیم که یک نظام رفاهی در لایه های مختلف باید شکل بگیرد تا آن هدف متعالی صورت گیرد. 

جلیلی اظهار داشت: وقتی شما در ایجاد شرایط اولیه اشتغال مشکل داشته باشید، یعنی یک لایه ای درست شده باشد که فق، بی سوادی و بیماری باهم یک چرخه ای را درست کرده باشند که یک کسی که اگر بیمار میشود، این دچار یک فقر بیشتر بشود، بیسوادی موجب فقر بیشتر شود؛ یا بالعکس.

وی گفت: فقر موجب بیسوادی شود، این چرخه مادامی که وجود داشته باشد حتما شما نمی توانید آن رفاه را داشته باشید.

وی ادامه داد: لذا شما باید در چند لایه از جنبه اشتغال و مبارزه با بیکاری که روش های مختلفی دارد مانند برنامه ملی تامین مالی خرد مشاغل تولیدی، مشاغل خدماتی آزاد کار، مشاغل سیار، برنامه ملی صنعت در خانه و مواردی مانند لایحه کمک در آمد معیشت، لایحه فقر و محرومیت زدایی که این کارها باید صورت بگیرد، ورود کنید.

جلیلی مطرح کرد: این یک بحثی است که اهمیت دارد؛ آن چیزی که مهم است این است که چگونه اینها صورت بگیرد زیرا به محض اینکه بگوید ما این چند لایحه را بخواهیم وارد شویم، اولین بحث این است که منابعش کجا است و از کدام در آمد بخواهید انجام دهید؛ بنده این را توضیح می دهم.

قاضی زاده: گویا در تهران فقط تولید دود و سیاستمدار داریم

قاضی زاده هاشمی در بخش سوم صحبت‌های خود گفت: من در ابتدا لازم می‌دانم به شبهه‌ای که درباره شهید رئیسی شد پاسخ دهم. فرق شهید رئیسی با دیگران این بود که با فاسد کنار نمی‌آمد و خودش اولین گزارش دهنده بود و با فساد برخورد می‌کرد.

وی اظهار داشت: اولویت اول ما این است که شما بیمار نشوید و سلامت را گسترش دهیم و ابعاد سلامت هم گسترده است. وظیفه دولت هم این است که موتور ایجاد بیماری‌ها را خاموش کند و آنچه آلودگی ایجاد می‌کند را خاموش کند.

قاضی زاده هاشمی ادامه داد: در تهران با اوضاع زیست محیطی که پیدا کرده کسی نیست که در آن بیمار نشود و تعداد روزهای پاک بسیار اندک است و گویا در تهران فقط تولید دود و سیاستمدار داریم. ما باید باید ورزش را وارد خانواده کنیم و کم تحرکی را از بین ببریم؛ در بنیاد شهید با اجرای همین کار خانواده‌های آسیب پذیر را شناسایی کردیم و برای آنها برنامه گذاشتیم که خیلی خوب بود.

قاضی‌زاده ادامه داد: اگر کسی بیمار شد نباید او را رها کنیم و باید دسترسی عادلانه به خدمات خوب اتفاق بیافتد و پوشش هزینه‌های درمان به صورت یکسان اتفاق بیافتد. باید میزان پوشش بیمه‌ای در دهک‌های پایین را انجام دهیم. در دولت رئیسی 16000 تخت بیمارستانی احداث شد و ظرفیت پزشکی و دندانپزشکی افزایش یافت، هزار پزشک به مناطق محروم اعزام شد و 12 میلیون نفر تحت پوشش خدمات درمان قرار گرفتند. ما وظیفه داریم سه دهک پایین را تحت پوشش قرار دهیم و از اینکه کسی به خاطر درمان دچار فقر شود جلوگیری کنیم.

قالیباف: تحریم یک کاغذ پاره نیست و آسیب‌زننده است

قالیباف هم در بخش سوم سخنانش اظهار داشت: آقای پورمحمدی بنده هم موافقم که تحریم یک کاغذ پاره است و آسیب می زند؛ از این رو با مذاکره موافق هستم، اما مذاکره یک روش مبارزه است.

وی افزود: آمریکا نشان داده همیشه دشمن این سرزمین بوده است. یقین کنیم که با دشمن مذاکره می کنیم اما دشمن است.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری با اشاره به برجام، گفت: به آمریکا اعتماد شد ترامپ بیرون رفت و یک طرفه همه چیز را عمل می کردیم و باید گزارش آن را ارائه می‌دادیم؛ از این رو مجلس اقدام کرد و باعث شد تا کشور از یک بلاتکلیفی درآمد.

قالیباف افزود: در شورای عالی امنیت ملی مصوبه شد که مجلس قانونی بگذارد و قانون اقدام راهبردی تصویب شد. درباره این رابطه رهبر انقلاب فرمودند این قانون به نفع کشور و مردم و صنعت هسته‌ای است و کشور را از بلاتکلیفی بیرون آورده است.

وی ادامه داد: هم نیازداریم رفع تحریم را دنبال کنیم؛ هم در داخل ظرفیتهایی وجود دارد که باید آن طرفیتها را فعال کنیم.

قالیباف تاکید کرد: گفتم که برای حل مشکل تحریم هر جا برویم و هر کجا باید مذاکره کنیم دریغ ندارم. ولی از آن طرف هم این شرط عقل است که این همه امکان در داخل داریم باید استفاده کرد.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری بیان داشت: در سال 104 میلیارد دلار انرژی را هدر می دهیم؛ آیا شرکتهای خارجی اینقدر سرمایه گذاری می‌کنند حتی اگر تحریم نباشد؟

وی ادامه داد: مهم است اجماع سازی داشته باشیم؛ منافع ملی را در حوزه داخلی و خارجی با عقلانیت دنبال کنیم. بنده حتما ظرفیت اجماع سازی و جمع کردن و بستر فراهم کردن را می توانم دنبال کنم.

پورمحمدی: حتما باید با قدرت به میدان مذاکره برویم

پورمحمدی هم در بخش سوم سخنانش خطاب به قالیباف اظهار داشت:‌ داستان اکراین، رقابت چین با آمریکا و ... راه مواصلاتی و خط ابریشم و ... مناسبات قدرتی است که در حال تغییر است.

این نامزد چهاردهمین انتخابات ریاست‌ جمهوری تصریح کرد: نفت را ارزانتر می‌فروشیم و پول ما رانگه می‌دارند! قضایا پیچیده است. آیا تورم و نقدینگی کنترل شد؟ باید به مسائل عمیق‌تر توجه کنیم.

وی با اشاره به اینکه سه پزشک در جلسه ما و از نامزدهای ریاست جمهوری هستند، اظهار کرد: 45 درصد کادر پزشکی در تهران است و این همه مهاجرت در حوزه پرستاران و پزشکان اتفاق افتاد است و اینها مسائلی است که احترام به جامعه در تامین نیازها‌ باید مورد توجه قرار بگیرد.

پورمحمدی گفت: کادر پزشکان مشکلات جدی دارند اما الحمدالله دانش پزشکی و تکنیک و تجربه پزشکی و تجهیزات پزشکی و صنایع دارویی و شبکه آموزش روستایی و تکنولوژی جدید به همراه هوش مصنوعی باید توجه شود. ظرفیت‌های زیادی در کشور و ایده‌ و طراحی و ابتکار زیادی وجود دارد که بایستی به آنها توجه شود.

وی اظهار کرد: حتماً ترامپ شاید بخواهد برگردد. باید در این میدان با قدرت برویم و از فرصتها استفاده کنیم و شکاف لحظه‌ها کنیم؛ نشده است تا اینجا.

زاکانی خطاب به پزشکیان: پدر مردم را شما درآوردید

علیرضا زاکانی هم در بخش سوم سخنانش خطاب به پزشکیان گفت: از توصیه‌های اخلاقی آقای پزشکیان تشکر می‌کنم! ترامپ‌هراسی آقای پورمحمدی راه به جایی نخواهد برد! بعداً ایشان باید توضیح بدهند که با اسناد SFO چه کار کرده است؟! اسنادی که از خارج از کشور به دفتر ایشان آمد و بایگانی شد و باید توضیح بدهند که چه کار کردند؟! که به موقعش بحث خواهیم کرد!

نامزد چهاردهمین انتخابات ریاست‌ جمهوری ادامه داد: مهمترین بخش در حوزه پزشکی نیروی انسانی که سرمایه بزرگی است. بهره‌ورز،‌ پرستاران،‌ ماماها و ... بزرگترین سرمایه ما هستند. ما شبکه بهداشت را تقویت می‌کنیم و پیشگیری مقدم بر درمان است. بیمه پایه رایگان باید دراختیار 15 درصد جامعه قرار بگیرند که بیمه نیستند و 60 درصد مردم بیمه تکمیلی خواهند شد و بیمه‌ها را عمق می‌دهیم.

وی با اشاره به رایگان شدن درمان 40 درصد مردم در دولت خدمت ادامه داد: یک هزار و 54 بیمارستان را در کشور داریم که 184 بیمارستان خصوصی است و نزدیک به 600 بیمارستان دولتی است.

زاکانی اضافه کرد: هزینه بیماران صعب العلاج در دولت خدمت به صورت کامل رایگان خواهند شد و دولت از بخش خصوصی خرید راهبردی می‌کند و مسیر تحول را به سمتی میبرد که سلامت در زندگی افراد بتواند اسباب حفظ و صیانت انجام بشود.

نامزد چهاردهمین انتخابات ریاست‌ جمهوری با بیان اینکه امروز 40 درصد از هزینه‌های درمان از جیب مردم هزینه می‌شود، گفت: این را به بین 20 تا 30 درصد ظرف 4 سال درصد خواهیم رساند.

پزشکیان: نمی‌شود با انسان‌ها به شکل کالا رفتار کرد

مسعود پزشکیان هم در بخش سوم اظهارات خود گفت: در تبریز که رئیس دانشگاه بودم، ساختار روستاها را اصلاح کردیم و در عرض 6 ماه بیش از 600 خانه بهداشت بدون اعتبار و با کمک‌های مردمی ساختیم. با بچه‌های خود در کوهستان‌ها کارگری کردیم و برای اینکه در مناطق محروم کار کنیم عملاً در این مناطق کارگری کردیم.

وی افزود: بحث پزشک خانواده را در این مناطق راه انداختیم. نگاه ما این بود که انسان کالا نیست و نمی‌شود با انسان‌ها به شکل کالا رفتار کرد. 

وی ادامه داد: قبل از ما در قانون برنامه سوم توسعه قرار بود همه چیز به بخش خصوصی واگذار شود و مریض‌ها به بیمارستان می‌آمدند و مرده‌ی آنها نیز تحویل خانواده‌شان نمی‌دادند. ما این را تغییر دادیم و بیمه‌های روستایی را در دولت آقای خاتمی درست کردیم. هرکس سر تخت پول نداشت او را بیمه کردیم. آمبولانس‌ها و مراکز بهداشتی را اصلاح کردیم و برای این روند دستورالعمل نوشتیم. همه این موارد در سیاست‌های مقام معظم رهبری دیده شد.

پزشکیان با اشاره به ایرادات ساختار بیمه‌ای کشور گفت: مجلس و دولت و قوه قضاییه از بخش خصوصی خرید خدمت می‌کنند و وقتی به مردم می‌رسد پول کم می‌آورند. ما خدمت آقای قالیباف رفتیم برای اینکه حداقل درآمدهای ناشی از افزایش یک درصدی مالیات بر ارزش افزوده به این بخش اختصاص پیدا کند. درآمد ناشی از 10 درصد مالیات بر ارزش افزوده مخصوص بیماران صعب العلاج است و اگر این منابعی که بالغ بر 180 هزار میلیارد تومان است،‌ درست تخصیص پیدا کند، مشکلات قابل حل است. ما روند حرکت را در بهداشت و درمان به نفع مردم و محرومان عوض کردیم.

جلیلی: میزان قابل توجهی از تلفات جاده‌ای قابل پیشگیری بوده است

سعید جلیلی در ادامه با بیان اینکه رئیس‌جمهور وظایفی دارد که باید انجام دهد، تشریح کرد: بحث سلامت که در قانون اساسی اشاره شده است که از حقوق مردم است، بحث‌هایی که این‌جا درباره بهداشت مطرح شد، در زمینه وزارت بهداشت دنبال می‌شود ولی خیلی از مسائل بهداشت خارج از وزرات بهداشت است.

وی عنوان کرد: تلفات جاده‌ای متاسفانه حدود ۲۰ هزار نفر در سال است؛ این مقدار تلفات جاده‌ای در هشت سال می گ‌شود اندازه شهدای جنگ تحمیلی ما. قطع عضو هم هست، معلول هست.

جلیلی ادامه داد: به عنوان مثال اگر آلودگی هوا و حوادث جاده ای میزان تلفات جامعه ما را بالا می برد وظیفه کیست که این مشکلات را حل کند؟ میزان قابل توجهی از تلفات جاده‌ای قابل پیشگیری بوده است که وظیفه دولت ماست.

وی در ادامه به یکی سفرهای خارجی خود اشاره کرد و گفت: خاطرم‌ است در یکی از سفرهای خارجی، از مقامات آن کشور سوال کردم چه تعداد تلفات جاده‌ای دارید که پاسخ دادند در سال ۱۷؛ جمعیت آن کشور یک دهم ما بود که تلفات ما هم می توانست ۱۷۰ نفر باشد نه اینکه حداقل ۱۷ هزار نفر باشد.

جلیلی مطرح کرد: در همین ۱۰ سال اخیر یکی از بحث‌هایی که با مردم داشتم، مشخص شد که اشتغال، امنیت شغلی و استرس‌های ناشی از آن بر سلامت مردم تاثیر می‌گذارد؛ چقدر بیماری و فوت به دلیل عوامل اجتمای موثر بر سلامت داشته ایم؟ اگر بیان می کنیم که آلودگی هوا و عادات غذایی، حوادث جاده‌ای می تواند به این اندازه سلامت مردم را تحت تاثیر قرار دهد، چه کسی باید برای سلامت مردم برنامه‌ریزی کند؟

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: یکی از وظایف شورای عالی سلامت به ریاست ‌رئیس‌جمهور همین برنامه ریزی است؛ این اقدامات باید انجام شود نه اینکه صدای مردم درنیاید بلکه وظیفه شما این است که این برنامه ریزی را داشته باشید. وظیفه شما این است که تا جایی که ممکن است از مرگ‌های زودرس و خیلی زودرس جلوگیری کنید.

جلیلی خاطرنشان کرد: اگر ۱۰ سال پیش، رئیس‌جمهور وقت برنامه‌ریزی جدی می‌کرد که ۵ یا ۱۰ سال آینده باید به این نقطه برسیم، درصد قابل توجهی از این مرگ‌ها کم می شد؛ مرگ زودرس یا تلقات و مجروحان جاده‌ای قابل پیپگیری است ولی باید برنامه داشت.

وی با بیان اینکه باید از تکثر نهادهای تصمیم‌ساز کم کنیم، تشریح کرد: ما یک تجربه موفق در شبکه بهداشت داریم و این می تواند الگو در جهان باشد. یادم است از آمریکا آمده بودند از شبکه بهداشت ما الگوبرداری کرده بودند.

قاضی‌زاده: پزشکیان و پورمحمدی بگویند در زمان وزارتشان چه کرده‌اند؟

قاضی‌زاده هاشمی در بخش دیگری از مناظره و پس یک استراحت کوتاه گفت: خطاب به آقایان پورمحمدی و پزشکیان عرض کنم که دارد مغالطه می شود و بحثهای کلی. شما قبلاً جایی بودید، چه کار کردید؟ هر کدام از ما این را باید بگوییم. شماها وزیر بهداشت و درمان و دادگستری بودید؛ شما چه کار کردید؟ هی نگوییم باید و نباید...

وی افزود: با شروع دولت سیزدهم ۲۹۵ هزار معلم جذب شده‌اند. آموزش‌و‌پرورش اصلی‌ترین وزارتخانهٔ ماست و بودجهٔ آن باید از ۹ درصد به ۳۰ درصد افزایش پیدا کند.

قالیباف: برای هر تصمیم نیاز به یک شناخت دقیق از وضعیت موجود است

قالیباف در بخش اول مرحله سوم گفت: برای هر تصمیم نیاز به یک شناخت دقیقی از وضعیت موجود است. متاسفانه در این سال ها بیش از ۱۵ وزیر و سرپرست در آموزش و پرورش جابجا کرده‌ایم. این یکی از اشکالات جدی ما است.  

وی اضافه کرد: همه در این ماجرا مقصر هستند. تقریبا ۱۶ میلیون دانش آموز داریم سرانه بودجه ۱۰ درصد است. امروز بودجه آموزش و پرورش را نسبت به دهه ۷۰ کم کرده‌ایم و این نتیجه مدیریت‌ها و ضعف‌هایی است که داشته‌ایم. رئیس جمهور باید بداند که آموزش و پرورش اساس پیشرفت کشور است. 

وی گفت: وقتی از تقویت آموزش و پرورش سخن می‌گوییم معتقد هستم دو جا مهم است. اول اینکه مدرسه و محیط استاندارد در حوزه کاربردی است. مورد دوم معلم است. بقیه آموزش و پرورش در هر رده‌ای هستند ذیل این موارد تعریف می‌شوند. 

قالیباف بیان کرد: لذا در آموزش و پرورش باید در حوزه محتوا و در حوزه تربیت معلم برنامه‌ریزی و اجرا را باید متمرکز انجام دهیم. سرانه هر دانش آموز بین ۱۶ و ۱۷ میلیون تومان هزینه می‌کنیم بدون اماکن است. استاندارد هم نگاه کنید و ضربدر ۳ کنیم حدود ۴۵ تا ۵۰ میلیون تومان برای هر دانش آموز هزینه می‌کنیم.

وی اظهار کرد: البته که کم است ولی واقعیت این است که آیا خروجی ما به این اندازه‌ای که سرمایه‌گذاری کرده‌ایم اتفاق می‌افتد خیر. 

قالیباف اظهار داشت: همچنین معلم نیز کم داریم. معلم‌هایی که ۳۰ سال تجربه مفید دارند که باید از این‌ها استفاده کنیم وقتی دو مرتبه آن‌ها را فراخوانی می‌کنیم هر ساعت به آن‌ها ۵۰ هزار تومان هزینه می‌دهیم. واقعا با ۵۰ هزار تومان با تجربه‌ای که ۳۰ سال دارند، بگذریم برخی اوقات هم ۶ تا ۷ ماه تاخیر در پرداخت داریم.

پورمحمدی: آموزش‌وپرورش جای رقابت سیاسی و کش‌مکش‌ها نیست

مصطفی پورمحمدی در ادامه این مناظره گفت: بحث آموزش‌وپرورشش و آموزش عالی و نهادهای آموزشی تحقیقاتی و پژوهشی یک مسئله‌محوری برای هر جامعه و رشد و توسعه آن است.

وی افزود: خوشبختانه کشور ما از این ظرفیت در شکل گسترده‌ای برخوردار است، ما اول باید قدردان این تلاش گسترده و این حجم عظیم عناصر و نیروهای دلسوز و متعهد باشیم در بدنه آموزشی کشور باشیم.

نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری ادامه داد: آنچه در کشور ما توسعه و پیشرفت قرار گرفته به برکت نظام آموزشی و پژوهشی ما و تحقیقاتی بوده است، مسئله اساسی، نظام محتوای آموزشی ماست، نظام آموزشی دنیا خیلی متحول شده است، ما واقعاً باید برای بیش از یک میلیون پایوران آموزشی و حدود ۱۷ میلیون دانش‌آموز با یک نظامات بسته مشابه و از بالا اعلام شده، اعمال کنی؟ این اشکال ماست.

پورمحمدی با طرح این پرسش که آیا ما نمی‌توانیم بسیاری از ظرفیت‌های آموزشی اساتید و معلمان را حتی در محتوای تدریس به خودشان واگذار کنی؟ گفت: مثلاً استان‌های مختلف ظرفیت‌های نیرو دارند، اما چند صد نفر باید درآموزش‌وپرورشش بنشینند و نظامات آموزشی را طراحی کنند؟

وی تأکید کرد: باید نظام آموزشی را تغییر دهیم، برای رشد وکیفیت‌بخشیی و قوه ابتکار و خلاقیت که امروز عمده سرمایه جهش انسانی دنیاست که در ایران هم ظرفیت فوق‌العاده‌ای داریم.

نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری ادامه داد: نکته دومی که خیلی مهم است این است که واقعاً آموزش‌وپرورش جای رقابت سیاسی، جناحی و کشمکش‌ها نیست، جایی است که نقش بسیار مادر و کلیدی دارد، آموزش‌وپرورش را باید با سیاست‌های مادر و روشن هدایت کنیم. همه سرمایه و نیروی انسانی ما فرزندانمان هستند.

زاکانی: آموزش‌وپروش هزینه نیست؛ سرمایه‌گذاری است

علیرضا زاکانی در ادامه مناظره اظهار کرد: آینده کشور امروز در نظام تعلیم‌وتربیت مشخص خواهد شد و تعلیم‌وتربیت، نظام پیشران تحولات کشور است.

وی افزود: تعلیم‌وتربیت از خانواده شروع می‌شود و در مسجد، مدرسه، دانشگاه، حوزه، رسانه و تمام‌ فضاهایی که انسان می‌تواند بیاموزد و یا بیاموزاند این تعلیم‌وتربیت ادامه پیدا می‌کند.

این نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری با بیان اینکه رکن آموزش‌وپرورش یک اساس ویژه‌ای دارد که می‌تواند نقش خاصی را در آینده کشور ادا کند، گفت: هر کسی که می‌خواهد به آینده کشور نگاه کند باید با آموزش‌وپرورش آن نگاه کند.

زاکانی با بیان اینکه مشکلات متعددی در آموزش‌و‌پرورش داریم، گفت: تعلیم‌وتربیت نظام پیشران کشور است. نگاه را باید به آموزش‌وپرورش تغییر داد؛ آموزش‌وپرورش هزینه نیست بلکه سرمایه‌گذاری است.

وی ادامه داد: شروع اصلاح ما در آموزش‌وپرورش باید از کلاس‌ها باشد و نه از ستاد، در کلاس مهم‌ترین رکن، معلم و دانش‌آموز است لذا فقط محتوا نیست.

نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری تصریح کرد: باید به دانش‌آموز حق داد تا حرف بزند؛ باید منزلت و معیشت و جایگاه و رشد معلم حفظ شود تا معلمی بر تاج اشتغال‌های کشور بنشیند و بر نقطه برتر منزلت و کارکردی داشته باشد.

زاکانی تصریح کرد: سند تحول در حوزه عدالت آموزشی است که به ساحت‌های شش‌گانه که به معلم، محتوا و محیط می‌پردازد، نقش‌آفرین باشد. در این بخش دو نگاه وجود دارد. نگاه مکانیکی که دانش‌آموزان آموزش و تربیت می‌شوند و نگاه دوم نگاه خلاقانه، مهارت و توانمندی‌های آموزشی است که جز از طریق یک معلم توانمند، امکان‌پذیر نیست.

پزشکیان: وزیر آموزش و پرورش باید قوی‌ترین عضو کابینه باشد

مسعود پزشکیان در ادامه این مناظره تاکید کرد: من در تبریز رییس دانشگاه بودم و به دلیل عملکرد معاون سلامت شدم، در ادامه علیرغم اینکه عضو هیچ حزبی نبودم اما وزیر بهداشت دولت آقای خاتمی شدم در حالیکه در همان زمان افرادی حزبی بسیار زیادی وجود داشتند اما به دلیل سوابق و عملکردم به عنوان وزیر بهداشت انتخاب شدم.

وی گفت: در تمام این سال‌ها کار کردم و عملکرد خوبی داشتم لازم باشد اسناد آن وجود دارد و نگاه و رویکردم در تمام این سال‌ها حمایت از محرومان و فقرا بوده‌ است.

پزشکیان درباره سیاست‌ها در نظام آموزش و پرورش ادامه داد: آنچه که مهم است این است که بچه و دانش آموزی که در منطقه محروم تحصیل می‌کند با بچه و فرزند یک مسئول سرویس یکسان می‌گیرد یا نه؟ اگر سرویس‌ها و خدمات و امکانات یکسان نباشد نمی‌توان مشکلی را حل کرد، اگر سفره مسئول و مردم جدا باشد، مشکل حل نمی‌شود چون درد را نمی فهمیم. درحالیکه مدارس در مناطق محروم یک امکانات معمولی را هم ندارد اما در منطقه‌ای مانند تهران ١٠٠ میلیون تومان برای کلاس اول هزینه می‌شود.

وی با بیان اینکه اگر ما کشور اسلامی هستیم فرزندان ما در مناطق محروم باید همان خدماتی را دریافت کنند که عین همان خدمات به فرزندان مسئولان می‌رسد، گفت: ۸۰ درصد نفرات برتر کنکور از مدارس غیرانتفاعی هستند چرا که ما به مدارس دولتی درست خدمات ارائه نمی‌دهیم. چراکه در حق آنها بی‌انصافی می‌کنیم.

وی افزود: از سوی دیگر به وضعیت معلمان هم رسیدگی نمی‌کنیم و چند شغله هستند و به همین دلیل در ارتباط با دانش آموزان به مشکل می‌خورند. همانطور که آقای قالیباف گفت امکان ندارد در بی ثباتی مدیریت این برنامه‌ها را اجرا کرد و وزیر آموزش و پرورش باید قوی‌ترین و دلسوزانه ترین عضو کابینه باشد.

وی تاکید کرد: دانش آموز باید یاد بگیرد که مشکلات را حل کند و ارتباطات برقرار کند با تیم کار کند و توان مدیریت داشته باشد اما در مدارس نخبگان و سمپاد هم عده‌ای بالا می آیند تک بعدی هستند و با هر مشکلی قهر می کند و کار را رها می کنند و فکر می‌کنند که تافته جدا از بافته هستند.

جلیلی: اگر ما واقعا باور داریم که کشور باید پیشرفت و جهش داشته باشد باید کار را از مدرسه شروع کنیم

سعید جلیلی نیز در ادامه عنوان کرد: همین هزینه فعلی آموزش‌وپرورش را اگر تقسیم کنیم بر تعداد دانش‌آموزان، میزانش بیشتر از میزان هزینۀ دانش‌آموز در مدرسۀ غیرانتفاعی شمال شهر است. پس هزینه می‌کنیم ولی استفادۀ لازم را نمی‌بریم.

قاضی‌زاده هاشمی: وقت دانش‌آموزان را در دوران آموزش تلف می‌کنیم

سید امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی نیز ضمن تاکید بر افزایش بهره‌وری در آموزش و پرورش تاکید کرد: باید بتوانیم بهره‌وری را در آموزش‌وپرورش ارتقا دهیم. 

وی افزود: باید افراد را به سرعت به بازار کار برسانیم. باید آموزش عالی و حوزه نخبگی را به اقتصاد پیوند بزنیم. برای جلوگیری از فرار نخبگان باید درآمدشان را افزایش دهیم.

قالیباف: باید به‌جای تنش به‌سمت گشایش برویم

محمد باقر قالیباف عنوان کرد: وقتی دوقطبی راه می‌اندازیم و حتی خدمت‌گزار مدرسه را هم به‌خاطرش جابه‌جا می‌کنیم، پیشرفت نمی‌کنیم.

وی افزود: وقتی حرف از اجماع‌سازی می‌زنیم، باید در چهارچوب انقلاب اسلامی باشد.

نامرد انتخابات ریاست جمهوری تاکید کرد: طرح هرچقدر خوب باشد، اگر مجری اشتباه کند عقب‌گرد است.

پورمحمدی: در حوزه‌های آموزشی نیازمند وفاق هستیم

مصطفی پورمحمدی نیز با اشاره به اهمیت حوزه آموزش و پرورش خاطرنشان کرد: حوزهٔ آموزش‌وپروش عاطفی است و باید با روابط انسانی برخورد کرد. نسل امروز با من فرق می‌کند. من باید این واقعیت را بفهمم.

به گفته وی، ما حوزهٔ آموزش را می‎‌بندیم؛ خلاقیت در این حوزه از بین می‌رود. ما باید رفتارمان باید عوض بشود.

نامزد انتخابات گفت: اگر از مسیر غیروفاق برویم به شدت مشکلات زیاد می‌شود و راه‌گشا نخواهد بود. گفته‌ها و عمل ما یکی نیست. یک نظام لَخت مدیریتی داریم که باید منظم شود.

زاکانی: می‌شود مدارس دولتی را مثل دانشگاه‌های دولتی برتر از مراکز خصوصی کنیم

علیرضا زاکانی هم در ادامه بیان کرد: در اندیشه‌ورزی و نظریه‌پردازی باید از ظرفیت‌های حوزۀ علمیه استفاده کنیم. ما ۲ زیست بوم را باید پیش ببریم، یکی زیست‌بوم نوآوری و دیگری زیست‌بوم اندیشه‌ورزی. 

وی ادامه داد: در حوزۀ آموزش عالی توجه به استاد و دقت در منزلت او باید مورد توجه باشد. باید نیازمندی‌های او را تامین کرد نمی‌شود استاد ۱۳ تا ۱۴ میلیون حقوق بگیرد. 

نامزد انتخابات ریاست جمهوری تاکید کرد: آموزش عالی و حرکت در مسیر میدان دادن به دانشجو و استاد باید به گونه‌ای باشد که یک کارخانه انسان‌سازی را مدیریت کنیم. 

به گفته زاکانی، در دولت خدمت این میدان و محوریت برای دانشگاه و حوزه رقم خواهد خورد.

پزشکیان: تحقیقات دانشگاهی منطبق با واقعیات جامعه نیست

مسعود پزشکیان گفت: ما در دانشگاه فقط روی تئوری و تحقیق کار می‌کنیم و نیاز است روی عمل‌گرایی و کارکردهایی هم کار کنیم. لازم است دانشگاه بر حسب نیاز جامعه باشد.

بنابر گفته‌های این نامزد انتخابات ریاست جمهوری، با این حقوق‌ها هیئت علمی دانشگاه‌ها نمی‌توانند زندگی بکنند.

جلیلی: از ترم آینده برای دانشگاه‌ها مأموریت تعریف می‌کنیم

سعید جلیلی گفت: یکی از برنامه‌های اصلیِ ما این است که از ترم آینده برای دانشگاه‌ها مأموریت تعریف کنیم و نهضت حل مسائل کشور را راه‌اندازی کنیم.

وی افزود: یکی از مسائلی که دانشگاه باید در آن پیش‌قدم شود، ایجاد شغل برای دانشجویان و دانش‌آموختگانِ همان دانشگاه است.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری عنوان کرد: اگر هزینه‌ای که در دستگاه دیوان‌سالاری هدر می‌رود را به دانش‌آموختگان علوم انسانی بدهیم، بسیاری از مشکلات کشور حل می‌شود.

قاضی‌زاده: می‌خواهم دولت شهید رئیسی را ادامه دهم

سید امیرحسین قاضی زاده هاشمی نیز در بخش پایانی دوم مناظره انتخابات ریاست جمهوری عنوان کرد: اگر محافل و جریانات قدرتمندی که امروز حامیان برخی نامزدها هستند چوب لای چرخ دولت نمی‌گذاشتند دور دوم هدفمندی یارانه‌ها اجرا شده بود و وضع فقر این شکل نبود.

وی افزود: ۲کار بعد از ریاست‌جمهوری داریم یک بزرگ‌کردن سفرهٔ‌ مردم و یکی هم توزیع عادلانهٔ درآمدهای کشور است.

قاضی زاده تاکید کرد: این را بدانید آزادی‌های اجتماعی سیاسی با قدرت اقتصاد مردم ممکن است. عدالت اقتصادی با قدرتمندکردن خانوارهای ایرانی صورت می‌گیرد.

وی ادامه داد: مردم مقایسه کنید سال ۱۴۰۰ که کار به شهید رئیسی سپرده شد وضعیت معیشت و آرامش شما نسبت به قبل از آن بهتر یا بدتر شده؟ فکر می‌کنم جواب شما با جو رسانه‌ای فرق می‌کند.

وی افزود: من می‌خواهم دولت شهید رئیسی را ادامه دهم. شما هم جرئت این را دارید که بگویید دولت سوم آقای روحانی را ادامه دهید؟ تیم امنیتی حاکم در دولت روحانی، در ستاد آقای پزشکیان هستند؛ هرکسی با نزدیکانش شناخته می‌شود.

 

قالیباف: برنامه داریم در حوزۀ معیشت نگذاریم سفرۀ مردم کوچک‌تر شود

محمد باقر قالیباف در بخش پایانی مناظره خاطر نشان کرد:انصاف و عدالت این است که افزایش حقوق‌ها براساس تورم باشد. با یک رفاه‌کارت درمان، معیشت و دسترسی به کالاهای اساسی را تامین می‌کنیم.

وی افزود: ما می‌توانیم به همۀ کسانی مسکن ندارند یک قطعه زمین رایگان بدهیم.

قالیباف تاکید کرد: ما واحدهای کوچک ۷۵ متری پیش‌بینی می‌کنیم که زوج‌های جوان در ۳ سال اول زندگی بدون اجاره در آن‌ها زندگی کنند.

به گفته وی، مصمم هستیم واردات خودرو را انجام دهیم تا رقابت بین خودروساز داخل و خودروهای خارجی باشد. 

نامزد انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: اتباع غیرمجاز آسیب‌های جدی در حوزۀ اجتماعی می‌زنند. ما باید مرزهای شرقی با افغانستان و پاکستان را با یک دیوار ببندیم که امنیت برقرار شود.

وی افزود: برای سال ۱۴۱۴ برنامه داریم که پایتخت دوم ایران را به‌عنوان پایتخت اقتصادی و فناوری در سواحل دریای عمان ایجاد کنیم.

 

زاکانی: مشکل مسکن را ۵ ساله حل می‌کنم

علیرضا زاکانی نیز در بخش پایانی مناظره تاکید کرد: آماده‌ام با روحانی و تمام بانیان وضع اسفناکِ موجود مناظره کنم.

وی افزود: پیرامون برخی نامزدها کسانی هستند که اسباب جروبحث‌ها را فراهم می‌کنند.

پورمحمدی: وضعیت فعلی باید با بهره‌گیری از امکانات موجود بهبود یابد

مصطفی نورمحمدی در پایان مناظره تاکید کرد: کسانی که می‌خواهند اصلاحات انجام دهند باید ساختار اداری را خوب بشناسد و باید وضعیت فعلی باید با بهره‌گیری از امکانات موجود بهبود یابد.

وی افزود: مسائل را به مدیران دست سوم و چهارم سپرده‌ایم. باید دولت را چابک‌سازی کنیم.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری بیان کرد: کسی که می‌خواهد اصلاحات اساسی انجام دهد باید روش‌ها را بلد باشد.

 

پزشکیان: ما باید مردم را در کارها مشارکت دهیم

مسعود پزشکیان در پایان تصریح کرد: در دورهٔ خاتمی فرار مغز نبود بلکه از مغزها می‌آمدند داخل.

به گفته وی، من در دولت آقای خاتمی بودم؛ مردم خودشان می‌دانند وضع چطور بود؛ اگر بد بوده به همین کاندیداها برای ادامه وضعیت کنونی رای بدهند.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری تأکید گرد: ما باید مردم را مشارکت دهیم. مردم باید باور کنند ما می‌خواهیم برایشان کار کنیم.

وی افزود: مردم از ما ناراضی هستند چون برایشان پرونده درست می‌کنیم و به آنها انگ می‌چسبانیم؛ گروه Z درست می‌شود F درست می‌شو‌د.

جلیلی: همه را به مشارکت گسترده در انتخابات دعوت می‌کنم

جلیلی در پایان خاطرنشان کرد: امروز ۲ رویکرد وجود دارد؛ یک رویکرد به پیشرفت اعتقاد دارد یک رویکرد می‌ترسد و می‌گوید نمی‌شود .

وی ادامه داد: اینطور نیست که برخی می‌گویند ما زبان نسل زد را نمی‌فهمیم و آن‌ها هم زبان ما را نمی‌فهمند. هردو زبان هم را می‌فهمیم.

نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری افزود: من از تک‌تک مردم دعوت می‌کنم به مشارکت گسترده در انتخابات. هرچقدر مردم بیشتر مشارکت کنند آثار و برکات این کار بیشتر خواهد شد.

alibagherikahkesh.blog.ir

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی